Το “καθάρισε” στο τέλος η Λειψία

Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε επικράτησε με 3-1 της Φράιμπουργκ στη “Red Bull Arena”, τελειώνοντας την υπόθεση ουσιαστικά από το 78′ και έπειτα και “σκαρφαλώνοντας” έτσι στην 4η θέση του πρωταθλήματος.

Η Λειψία άνοιξε νωρίς το σκορ, μόλις στο 6ο λεπτό, χάρη στον Τσάβι Σίμονς ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος στην αντίπαλη άμυνα και έκανε το 1-0. Η ομάδα της Red Bull είχε κι άλλες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, όμως δεν τις χρησιμοποίησε όπως έπρεπε. Τελικά, τιμωρήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αφού η Φράιμπουργκ βρήκε την ισοφάριση με την τρομερή προσπάθεια και το σουτ του Μέρλιν Ρολ.

Της πήρε χρόνο, κόπο, τρεξίματα και αρκετές αλλαγές από τον Μάρκο Ρόζε, αλλά μέσα σε δύο λεπτά, η Λειψία τελείωσε την υπόθεση. Στο 78′ ο Οπέντα ευστόχησε από την άσπρη βούλα και πριν καν γίνει… η σέντρα, ο Μπαουμγκάρτνερ “σφράγισε” τη νίκη και το τρίποντο με ένα σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής.