Αγχώθηκε με την Χάιντενχαϊμ η Μπάγερν | Ο Γκιρασί… καθάρισε την Ντόρτμουντ

Ο συνήθης ύποπτος… σκόρερ της Στουτγκάρδης γύρισε στην ενεργό δράση με γκολ σε βάρος της Μπορούσια, την ώρα που οι πρωταθλητές τα βρήκαν… σκούρα απέναντι σε ένα “χαμηλό εμπόδιο” στην έδρα τους.

Μπάγερν Μονάχου – Χάιντενχαϊμ 4-2

Στην “Allianz Arena“, οι Βαυαροί έδειξαν στο πρώτο ημίχρονο πως θα έχουν ένα ήσυχο βράδυ. Ο Χάρι Κέιν έβαλε δύο τέρματα στο 14′ και το 44′, από ασίστ του Λερόι Σανέ. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και μέσα σε ένα τρίλεπτο (67′ & 70′) κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Οι Κλεϊντίενστ και Μπέστε ήταν οι σκόρερ, ωστόσο η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ. Αυτό συνέβη διότι ο Γκερέιρο μόλις στο 72′ βρήκε δίχτυα για το 3-2. Το τελικό σκορ υπέρ της Μπάγερν διαμόρφωσε ο Τσουπό-Μοτίνγκ στο 85ο λεπτό.

Στουτγκάρδη – Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-1

Στην “MHPA Arena“, οι γηπεδούχοι έχασαν μία τεράστια ευκαιρία πολύ νωρίς στο ματς. Πιο συγκεκριμένα, ο Φούχριχ εκτέλεσε πέναλτι στο 11′, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν στο 36′ με τον Φίλκρουγκ, όμως η ισοφάριση ήρθε στο 42′ από τον Ουντάβ. Στο 67ο λεπτό, ο Γκιρασί πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, επιστρέφοντας από τον τραυματισμό του. Ο φορ από τη Γουινέα δεν άργησε να επιστρέψει και στα γκολ, μιας και στο 83′ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και… έγραψε το τελικό 2-1

Άουγκσμπουργκ – Χόφενχαϊμ 1-1

WWK Arena” . Ο Βάουτ Βέγκχορστ σκόραρε στο 23′, μετά από δημιουργία του Μπάτλερ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ντεμίροβιτς στο 53′, με το ματς να μην έχει ιδιαίτερο ρυθμό και το 1-1 να μένει έως το τέλος.

Ντάρμσταντ – Μάιντζ 0-0

Το μοναδικό παιχνίδι που ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα, διεξήχθη στο “Merck-Stadion am Böllenfalltor“. Καμία από τις δύο ομάδες δεν ξεχώρισε για την ανωτερότητά της, ενώ και οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικές.