Πάρτι με καλεσμένη τη Βόλφσμπουργκ για την Γκλάντμπαχ

Η ομάδα του Μενχεγκλάντμπαχ διέλυσε τους Σάξωνες με 4-0 στο ματς της βραδιάς για την 11η αγωνιστική της Bundesliga. “Καθάρισαν” από το ημίχρονο οι γηπεδούχοι, ανήμποροι σε όλο το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι με εξαίρεση ένα πεντάλεπτο στο δεύτερο μέρος.

Ο Αγώνας

Στο 5ο λεπτό του αγώνα στο “Borussia Park” η φιλοξενούμενη Βόλφσμπουργκ απείλησε για πρώτη φορά την εστία των γηπεδούχων με τον Καμίνσκι να μην ανησυχεί ιδιαίτερα, τον Νίκολας. Αντίθετα, η πρώτη αξιόλογη φάση των γηπεδούχων κατέληξε στα δίχτυα με τον Τσβαντσάρα να σκοράρει με ωραίο τελείωμα στο 16′ (1-0). Εκμεταλλευόμενη το μομέντουμ, η Γκλάντμπαχ πλησίασε και στο δεύτερο γκολ δύο λεπτά μετά με τον Πλεά, ωστόσο ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων είχε απάντηση. Στο 36′ η Βόλφσμπουργκ προσπάθησε να απαντήσει με τον Γουίντ, αλλά το σουτ του βγήκε λίγο άουτ. Η ομάδα του Σεοάνε διπλασίασε το προβάδισμα της μετά το μεγάλο λάθος του Καστίλς και το εύκολο γκολ του Ράιτς στο 42′ (2-0).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δυναμικά για τους φιλοξενούμενους, με τον Βρανξ να χάνει σημαντική ευκαιρία να μειώσει το σκορ στο 48′. Ακολούθησε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία με τον Γουίντ στο 52′, ενώ ο ίδιος δύο λεπτά μετά σημάδεψε το δοκάρι, στη σπουδαιότερη φάση για γκολ μέχρι το σημείο αυτό. Για άλλη μια φορά, ωστόσο, την ουσία την είχε η Μπορούσια με τον Ονορά να “κλειδώνει” τη νίκη στο 65′ κάνοντας το 3-0 με χαμηλό σουτ. Η… γιορτή δεν τελείωσε εκεί για τα “πουλάρια”, αφού ο Πλεά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο 72′ σημειώνοντας το τέταρτο τέρμα για την ομάδα του σε ένα βράδυ που θα ήθελε να ξεχάσει γρήγορα η Βόλφσμπουργκ.