Θριάμβος για τους Κρητικούς στην Νίκαια

Τα Χανιά επικράτησαν του Ιωνικού εκτός έδρας με 3-0, μπαίνοντας με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα της Super League 2 για την νέα σεζόν, με τους παίκτες του Γιάννη Τασιούλη να δείχνουν χαρακτήρα απέναντι σε μια ομάδα που πέρσι αγωνίστηκε στη Super League.

Το σύνολο του Γιάννη Ταουσιάνη, ταξίδεψε με προορισμό την Νίκαια για την πρεμιέρα της ομάδας του για την νέα Super League 2. Αντίπαλος της ο Ιωνικός Νίκαιας, που την περσινή σεζόν υποβιβάστηκε την τελευταία αγωνιστική, μετά την ισοπαλία 2-2 με την Λαμία. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έχει ως στόχο την άνοδο και την καθιέρωση στην μεγάλη κατηγορία.

Από το πρώτο ημίχρονο, ο Ιωνικός δεν είχε τρομερές στιγμές για να σκοράρει καθώς η ομάδα των Χανίων ήταν αυτή που βρήκε τους χώρους για να απειλήσει με τον Τσέλιο να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Κότνικ του αρνήθηκε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κρητικοί πέτυχαν το πρώτο τους γκολ στο 47ο λεπτό, που ήρθε μετά από ένα κόρνερ από τα δεξιά για την ομάδα του Ταουσιάνη και τον Μανουσάκη να σκοράρει από κοντά, με τους συμπαίκτες του να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς. Μετά το σοκ του γκολ, οι παίκτες του Ιωνικού δεν βρήκαν χώρους και δέχτηκαν ένα ακόμα γκολ στο 73ο λεπτό από τον Μάναλη και 10 λεπτά αργότερα, ο Ελευθεριαδής να δίνει διαστάσεις θριάμβου και με το σφύριγμα του διαιτητή να σκορπά χαμόγελα στους Χανιώτες.

Ιωνικός (Σίμος): Κότνικ, Τζανακάκης, Τσιριγώτης, Μίκο, Γκοράνοφ, Ιγκλέσιας, Οικονομίδης, Γκίνης, Ντε Βινσέντι, Γιακουμάκης (55′ Λινάρδος), Ζοάο Σίλβα

Χανιά (Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Νίκολιτς, Λεμονής, Τσορνομάζ, Σερβιλάκης, Τσέλιος, Μιούλερ (62′ Κόλα), Μάναλης, Μανουσάκης.