Ιστορικό ξεκίνημα για τον Γιούχτα

Η νεοφώτιστη ομάδα από την Κρήτη πραγματοποίησε την ιδανική αρχή στη Super League 2, μιας και πήρε την εντός έδρας νίκη με 2-0 σε βάρος του Διαγόρα.

Ο Αλεξόπουλος πέτυχε το… ιστορικό πρώτο γκολ του συλλόγου στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο, στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από ασίστ του Μάρτσι. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής δημιούργησε και περίπου τριάντα αγωνιστικά λεπτά αργότερα, αυτήν τη φορά για τον Νοικοκυράκη που διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό και επί της ουσίας δεν διεκδίκησαν ποτέ κάτι από το ματς.

Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς): Πρινιωτακης, Γελαδάρης, Λιποράτς, Φαζός, Κόλα, Μάρτσι (87′ Βρεττός), Μπουτσάκης (87′ Τζανής), Πολυχρόνης (70′ Κίσσας), Νοικοκυράκης (80′ Γκίνη), Μπρους, Αλεξόπουλος (80′ Ροβίθης).

Διαγόρας: (Θωμάς Γραφας): Σηφάκης, Αρίας, Νικολής (60′ Λούτσικ), Ιγκνιάτοβιτς, Δημητρίου, Μασούρας, Μούντες (60′ Γκάτα), Τσιαντούλας, Μανωλακης, Λεσάι, Μανιάς