Πρεμιέρα με “λευκή” ισοπαλία

Η σεζόν 2023-24 στο πρωτάθλημα της Super League 2 ξεκίνησε στου Ρέντη, όπου  Ολυμπιακός Β’ και Ηλιούπολη δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα και έμειναν στο 0-0.

Πρεμιέρα με “λευκή” ισοπαλία στη σεζόν 2023-24 στη Super League 2, με τον Ολυμπιακό Β’ και την Ηλιούπολη να μένουν στο 0-0 στου Ρέντη. Η δεύτερη ομάδα των “ερυθρόλευκων” ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, καθώς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σγουρός αποβλήθηκε.

Υπενθυμίζουμε πως στο φετινό πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός Β΄ ξεκινάει με -5, για την αποχώρηση από το ματς με την Κηφισιά την περασμένη σεζόν, οπότε τώρα βρίσκεται στο -4 μετά το πέρας της πρώτης αγωνιστικής.

O AΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με διπλή ευκαιρία για τους “ερυθρόλευκους”. Αρχικά, το σουτ του Πινακά στο 12′ έξω από την περιοχή το απομάκρυνε σε κόρνερ ο Περιστερίδης και ένα λεπτό αργότερα ο Τσέλιος σούταρε έξω από την περιοχή με τον τερματοφύλακα της Ηλιούπολης να μπλοκάρει. Στο 17′ ο Τσέλιος επιχείρησε έκανε σέντρα και ο Αλγκασίμ Μπα μπήκε στην πορεία της μπάλας, αλλά η κεφαλιά του κατέληξε άουτ. Ακόμη μία φάση για τον Ολυμπιακό Β’, που “άγγιξε” το γκολ. Στο 26′ ο Ανδρούτσος έκανε τη σέντρα και ο Μπα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Περιστερίδη! Τίποτα δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο 0-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ευκαιρία για την Ηλιούπολη στο 51′. Ο Τσαφταρίδης επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, αλλά ο Παπαδούδης ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ. Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Β’ στο 54′, με το σουτ του Τσέλιου να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 62′ ο Μαρίνος πλάσαρε, αλλά αμυντικός των φιλοξενούμενων απομάκρυνε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή. Στο 86′ ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε φάουλ με τον Βλαχομήτρο να παίρνει την κεφαλιά και τον Περιστερίδη να διώχνει σε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ξανά ο Ιμπαγάσα, ο οποίος βρήκε τον Μπαγκαλιάνη αλλά η κεφαλιά του απομακρύνθηκε από αμυντικό των φιλοξενούμενων πάνω στη γραμμή. Το ματς ολοκληρώθηκε, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα και το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Ολυμπιακός Β’ (Αριέλ Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα, Ανδρούτσος (80′ Αργυρίου), Μπαγκαλιάνης, Σγουρός, Τσέλιος (80′ Βλαχομήτρος), Αποστολόπουλος (72′ Ι. Ιμπαγάσα), Κουτσίδης, Μαρίνος (72′ Καράκουτης), Κωστή, Πινακάς (89′ Συρμής).

Ηλιούπολη (Νίκος Παντέλης): Περιστερίδης, Ράμος (85′ Κρέτσι), Μπάρμπαρο (90′ Τοπάλ), Μπαρμπόσα, Ντέτλερ, Γκοτσούλιας, Μπαστακός (66′ Μάντιτς), Τσαφταρίδης, Φουρλάνος, Παντελίδης (66′ Φρίμπονγκ), Βασιλούδης (90′ Ασίγκμπα).//Λ.