“Μπλόκο” της Παναχαϊκής στην Athens Kallithea | Όλα μηδέν στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Στην πρεμιέρα της Super League 2 για τη σεζόν 2023-24, οι “κυανόλευκοι” έμειναν στο 0-0 με τους Πατρινούς στο Ελ Πάσο, με τον Ματίγια να χάνει πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο. Μακεδονικός και Ηρακλής ήρθαν ισόπαλοι με το ίδιο σκορ (0-0).

Με δύο παιχνίδια ολοκληρώθηκε το σημερινό (23/09) πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής της Super League 2. Η Παναχαϊκή κατάφερε να διαψεύσει τους πάντες που την είχαν ξεγραμμένη, πήρε σπουδαία ισοπαλία μέσα στο Ελ Πάσο επί της Athens Kallithea (0-0), που θεωρείται από τα φαβορί για άνοδο στον Νότιο Όμιλο, έχοντας “ήρωα” τον τερματοφύλακα Ανδρέα Κολοβούρη που έπιασε πέναλτι του Ματίγια στο 44′.

Στον Βόρειο Όμιλο και το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, Μακεδονικός και Ηρακλής έφεραν “λευκή” ισοπαλία (0-0) στο γήπεδο της Ευκαρπίας, σε ένα ματς με λιγοστές φάσεις και πολλά νεύρα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι και στα πρώτα τρία ματς της πρεμιέρας της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας του ελληνικού ποδοσφαίρου ολοκληρώθηκαν χωρίς γκολ, αφού λίγο νωρίτερα ο Ολυμπιακός Β’ με την Ηλιούπολη έμειναν στη “λευκή” ισοπαλία στου Ρέντη.

Athens Kallithea – Παναχαϊκή 0-0

To παιχνίδι ξεκίνησε με την Athens Kallithea να “αγγίζει” το γκολ στο 4ο λεπτό, αλλά το σουτ του Ματίγια εκτός περιοχής πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κολοβούρη. Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 11′ με τον Σίλβα, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν έπιασε καλά το σουτ και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του κίπερ των Πατρινών. Η πρώτη καλή στιγμή για την Παναχαϊκή ήρθε στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Ντε Ολιβέιρα να κλέβει την μπάλα, να επιχειρεί το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Κότσαρη. Τεράστια ευκαιρία για την Athens Kallithea στο 23′, με τον Κυνηγόπουλο να σεντράρει από δεξιά, τον Λουκίνα να πιάνει από κοντά την κεφαλιά και να αναγκάζει τον Κολοβούρη σε μεγάλη επέμβαση. Νέα μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους στο 30′, με τον Μανθάτη να πιάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Κολοβούρη να διώχνει και πάλι σωτήρια. Στο 44′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μουτίνιο από τον Τραορέ. Ο Ματίγια ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Κολοβούρης έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε εντυπωσιακά, κρατώντας το μηδέν. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το ισόπαλο 0-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ευκαιρία για την Athens Kallithea στο 48′ και το σουτ του Ντεμέτριους, μετά από ασθενής διώξιμο του Κολοβούρη, πέρασε πάνω από τα δοκάρια της Παναχαϊκής. Στο 50′ ήταν η σειρά του Μουτίνιο να απειλήσει, αλλά η μπάλα πέραε άουτ. Οι γηπεδούχοι στο 52′ “άγγιξαν” το γκολ, αλλά η κεφαλιά του Λουκίνα πέρασε δίπλα από την εστία του Κολοβούρη. Στο 72′ το σύνολο του Αλέκου Βοσνιάδη έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Ντεμέτριους να σεντράρει, τον Λουκίνα να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του κίπερ των φιλοξενούμενων. Σέντρα του Καινούργου από τα αριστερά στο 89′, ο Λουκίνας έπιασε την κεφαλιά και ο Κολοβούρης μπλόκαρε και πάλι σωτήρια την μπάλα.

ΓΚΟΛ: – / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 41′ Σίλβα / 36′ Τραορέ, 39′ Νάστος

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μανθάτης, Ρομαό, Μεχία, Καινούργιος, Σίλβα (81′ Ιωαννίδης), Ματίγια, Μουτίνιο, Κυνηγόπουλος (69′ Βασιλόγιαννης), Ντεμέτριους, Λουκίνας.

Παναχαϊκή (Στέφανο Φραντσιόζα): Κολοβούρης, Λιοφάγος, Γκαντσιέρ, Μπαρέ, Νάστος, Κυρσανίδης, Ντε Ολιβέιρα (68′ Μασούρας), Αποστολόπουλος (77′ Παραστατίδης), Τραορέ (59′ Ζέκοφ), Χριστόπουλος(77′ Πατρινός).

Μακεδονικός – Ηρακλής 0-0

Ο Ηρακλής μπήκε από το πρώτο μέρος δυνατά και προσπάθησε να γίνει απειλητικός, με τον Μακεδονικό όμως να είναι σωστά τοποθετημένος στον αγωνιστικό χώρο και να μην αφήνει ανοιχτούς διαδρόμους στον “Γηραιό”. Η εικόνα ήταν ίδια και στο δεύτερο 45λεπτο, με το σύνολο του Σάκη Τσιώλη να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά να μην μπορεί να απειλήσει. Οι γηπεδούχοι έγιναν για πρώτη φορά απειλητικοί στο 60′ αλλά βρήκαν τον Βελλίδη σε ετοιμότητα. Στο 82′ ήρθε η μεγαλύτερη φάση του Ηρακλή στον αγώνα, με το σουτ του Γκάγιτς όμως να μην καταλήγει στα δίχτυα του Περντρέου. Ο “Γηραιός” πίεσε μέχρι το τέλος για να βρει το πολυπόθητο γκολ, αυτό όμως δεν ήρθε, με το 0-0 να μένει ως το τέλος στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Μακεδονικός (Στέλιος Μαλεζάς): Περντρέου, Προβυδάκης, Σαραγιώτης, Τσαμούρης (85′ λ.τρ. Πέδρο Λούκας), Λυμπεράκης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Μελετίδης, Τσουκάνης, Ζαφειράκης (57′ Τσιλιγγίρης), Σιμόνι (57′ Μπιανκόνι).

Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Βιτλής, Χειρίτραντας, Χρουσιέλ, Σιούτας, Γκμπενιόν, Δοϊράνλης, Σίλβα (79′ Τσουμάνης), Λύγκας, Κουντουριώτης (56′ Γκάγιτς), Κούστα.//Λ.