Πρώτη νίκη για τον Ολυμπιακό Β’ | Σημαντικό “διπλό” ο Απόλλων

Η δέυτερη ομάδα των “ερυθρόλευκων” πανηγύρισε το πρώτο της… τρίποντο στη φετινή σεζόν της Super League 2 απέναντι στον ΠΑΟ Ρουφ (2:0), ενώ η “Ελαφρά Ταξιαρχία” παραμένει κοντά στην κορυφή του νότιου ομίλου μετά το 1:0 στην έδρα της Επισκοπής.

Ο Ολυμπιακός Β’ ήταν ανώτερος στην αναμέτρηση κόντρα στην προτελευταία “Αούστρια” και γεύτηκε για πρώτη φορά τη… χαρά της νίκης. Στο έτερο παιχνίδι που ξεκίνησε στις 14:45, ο Απόλλων Σμύρνης έφυγε “αλώβητος” από το Ρέθυμνο και συνεχίζει αήττητος, δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Κηφισιά.

Ολυμπιακός Β’ – ΠΑΟ Ρουφ 2:0

Στο 11ο λεπτό ο Μαρίνος σέντραρε στην περιοχή, όμως ο Βοΐλης αστόχησε από κοντινή απόσταση. Στο 18′, ο ΠΑΟ Ρουφ απείλησε για πρώτη φορά, με τον Καλλέργη να σουτάρει έξω από την περιοχή και την μπάλα να περνάει άουτ. Στο 32′, ο Μαρίνος εκτέλεσε κόρνερ, ο Κωστή σούταρε στην κίνηση, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων απέκρουσε και στην επαναφορά οι Κουτσίδης και Μπα δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Κωστή μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Κουνάδη, δίνοντας το προβάδισμα στον Ολυμπιακό Β’.

Στο 64ο λεπτό ο Πανουργιάς έκανε λάθος και “χάρισε” πέναλτι στους γηπεδούχους. Ο παίκτης του ΠΑΟ Ρουφ νόμιζε πως ο διαιτητής σφύριξε φάουλ προηγουμένως και έπιασε την μπάλα με τα χέρια μέσα στην περιοχή. Ο Αλιασίμ Μπα ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Κουνάδη για το 2:0 των “ερυθρόλευκων”. Στο 72′, ο Κωστή πήρε την μπάλα στα όρια της περιοχής, όμως το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ. Μέχρι τη λήξη του αγώνα δεν υπήρξε άλλη αξιοσημείωτη φάση από τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να είναι απογοητευμένοι και τους γηπεδούχους να “επαναπαύονται”.

Γκολ: 45+2′ Κωστή, 65′ Μπα (πεν.)

Ολυμπιακός Β’ (Γιάννης Οκκάς): Παπαδούδης, Μπα, Αποστολόπουλος, Κουτσίδης, Νταμπό, Μαυρουδής, Μαρίνος (46′ Ιμπαγάσα), Βοΐλης (67′ Βλαχομήτρος), Κατσουλίδης, Κωστή, Χρυσόπουλος

ΠΑΟ Ρουφ (Λευτέρης Βελέντζας): Κουνάδης, Τασιούλης, Καμί, Χατζηλάμπρος (60′ Κονέ), Κατσούλης, Σμίλτος (79′ Φιλιμέγκας), Καλλέργης, Βενάρδος, Κυριαζής (69′ Νιτσάκης), Τσιάβος (60′ Ζαφειράκης), Πανουργιάς

Επισκοπή – Απόλλων Σμύρνης 0:1

Στο 32ο λεπτό από σέντρα του Μπράιαν, ο Σίγκνεβιτς έπιασε καρφωτή κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί δοκάρι. Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” είχε τον πλήρη έλεγχο του πρώτου ημιχρόνου, όμως η Επισκοπή ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, από όπου προσπάθησε δύο φορές να σκοράρει. Στο 38′, ο Κρίκλοου βρήκε στην περιοχή τον Εμποέλε, όμως ο Κότσαρης απέκρουσε το σουτ του. Στο επόμενο λεπτό (39′) ο Σαββόπουλος αστόχησε σε κεφαλιά από κοντινή απόσταση.

Στο 49′ ο Χαλίμι επιχείρησε ένα δυνατό μακρινό σουτ, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Καλογεράκη. Στο 60ο λεπτό ο Ερέρα έκανε ένα καλό γέμισμα από τα αριστερά και ο Μωραΐτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατή κεφαλιά. Από εκεί και έπειτα, ο Απόλλων Σμύρνης προσπαθούσε να διατηρήσει το υπέρ του 1:0 και δεν έπαιρνε πολλά ρίσκα. Μοναδική “απειλή” ένα διαγώνιο σουτ του Ερέρα στο 75ο λεπτό, το οποίο πέρασε άουτ.//

Γκολ: 60′ Μωραΐτης

Επισκοπή (Κώστας Ανυφαντάκης): Καλογεράκης, Χοβανισιάν, Κεφαλάς, Νταμπίζας, Λάμτσε (72′ Πολίτης), Εμποέλε, Σαμουκασόβι, Σκεντεράι, Σταθόπουλος (56′ Βουκελάτος), Κρίκλοου, Παπαδόπουλος (72′ Κούτσιας)

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Τάτσης): Κότσαρης, Ντομίνγκες, Τσελεπίδης, Οντόνε, Φατιόν, Χαλίμι, Λούι, Σίγκνεβιτς, Κοροβέσης (56′ Ερέρα), Παπαγεωργίου (74′ Τσαμούρης), Μωραΐτης (83′ Πατάπης)