Ο Μαζουλουξής “ξέρανε” τον ΟΦΙ στο 90+7′ (video)

Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη με γκολ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα πήρε σπουδαία νίκη με 1:0 κόντρα στον ΟΦ Ιεράπετρας, έκανε το 6Χ6 και παρέμεινε μόνη πρώτη στον Β’ όμιλο της Super League 2.

Για την 6η αγωνιστική της Super League 2, η πρωτοπόρος Κηφισιά με γκολ του Μαζουλουξή στο 90+7′, από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ, νίκησε με 1:0 τον ΟΦ Ιεράπετρας στη Ριζούπολη και έκανε το 6Χ6 στο πρωτάθλημα της Super League 2. Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη έχει το απόλυτο νικών και με 18 βαθμούς βρίσκεται μόνη πρώτη στον Νότιο Όμιλο. Από την άλλη, οι Κρητικοί παρέμειναν στην έκτη θέση με εννέα βαθμούς, ενώ έχουν και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, αλλά ο Κυρίτσης απομάκρυνε με γροθιές την προσπάθεια του Κουϊρουκίδη. Στο 22′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦ Ιεράπετρας, αλλά η σέντρα σουτ του Μηλιώτη κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Αναγνωστόπουλου και άουτ. Επικίνδυνη στιγμή για του φιλοξενούμενους, που πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έψαχναν τις δικές τους καλές στιγμές στο ματς.

Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους δύο λεπτά αργότερα (24′), με τον κίπερ της Κηφισιάς να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση με τα πόδια στο σουτ του Αντερέγκεν μέσα από την περιοχή. Ο Αναγνωστόπουλος κράτησε “όρθια” την Κηφισιά, που έδειχνε να χάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να μην μπορεί να βρει τον δρόμο προς τα καρε του ΟΦΙ.

Στο 44′ η ομάδα του Γιώργου Πετράκη “άγγιξε” το 1:0. Ο Βαφέας έκανε μια εξαιρετική παράλληλη μπαλιά, ωστόσο κανένας συμπαίκτης του δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΟΦ Ιεράπετρας να χάνει σπουδαία διπλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Στο 53′ ο Αντερέγκεν πλάσαρε μέσα από την περιοχή, ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε, ο Αργεντινός επιθετικός πήρε το ριμπάουντ, αλλά το νέο σουτ που επιχείρησε κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Οι Κρητικοί είχαν κλείσει καλά τους χώρους και η Κηφισιά δεν μπόρεσε απειλήσει την εστία του Κυρίτση. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 85′, με τον Τετέι να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων, έπειτα από παράλληλο γύρισμα του Καλλέργη σε μία… περιπετειώδη φάση με την μπάλα να βρίσκει δοκάρι δύο φορές!

Η Κηφισιά με γκολ του Μαζουλουξή στο 90+8′, από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ, “ξέρανε” τον ΟΦΙ και έκανε το 1:0, στην τελευταία φάση του αγώνα. Το παιχνίδι έληξε και η ένταση κορυφώθηκε σε ένα πραγματικό ντέρμπι της Super League 2.

Γκολ: 90+7′ Μαζουλουξής / –

Κίτρινες: 33′ Τετέι, 72′ Παπασάββας, 88′ Μαζουλουξής / 19′ Τσορνομάζ, 28′ Μούλερ, 49′ Ντέτλερ, 77′ Κατάλντι, 90+6′ Στάμου, 99′ Kυρίτσης

Δοκάρι: – / 22′ Μηλιώτης

Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Μαζουλουξής, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Να’α (86′ Ποζατζίδης), Γκίνη (64′ Πέιος), Νοικοκυράκης (86′ Παναγιώτου), Παπασάββας, Ταλάλ (78′ Ιατρούδης), Κουϊρουκίδης (78′ Καλλέργης), Τετέι.

ΟΦ Ιεράπετρας (Άγγελος Διγκόζης): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Στάμου, Ίτσιος (63′ Ζήσης), Ντέτλερ, Κατάλντι (90+4′ Χιμένεθ), Τσορνομάζ, Μηλιώτης (68′ λ. τρ. Kόλα), Μούλερ (90+4′ Γκόμπερβιλ), Βουό (46′ Μπλανκ Καζάου), Αντερέγκεν.//