Άνετη νίκη… αντίδραση για την ΑΕΚ Β’ (videos)

Σε έναν αγώνα χωρίς πολλές φάσεις η “Ένωση” χρειάστηκε ένα απίθανο αυτογκόλ για να “λύσει” την άμυνα της Προοδευτικής και εν συνεχεία να πάρει την νίκη με 3:0 και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από την βαριά ήττα από την Athens Kallithea, παίρνοντας  βαθμολογική… ανάσα. Ντεμπούτο με το… αριστερό για τον Αντώνη Νικοπολίδη στον πάγκο της ομάδας του Κορυδαλλού.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Στο 4ο λεπτό η πρώτη μεγάλη, χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Καραργύρης σούταρε στην κίνηση έξω από την μεγάλη περιοχή, ο Καραργύρης όμως πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή επέμβαση.

Xωρίς υψηλό τέμπο το πρώτο εικοσάλεπτο του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να είναι εκείνοι που είχαν την πρωτοβουλία. Στο 35′ ένα σουτ του Γιαννιτσάνη από το όριο της μεγάλης περιοχής, ήταν αδύναμο και δεν δυσκόλεψε τον Χατζηεμμανουήλ. Στο 45′ έπειτα από σέντρα από τα αριστερά του του Παρά, ο Κορομηλάς έπιασε ένα σουτ, αλλά ο Καραργύρη να βρίσκεται σε ετοιμότητα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η “Ένωση” προηγήθηκε με  τρομερό αυτογκόλ του Παύλα στο 52ο λεπτό.

Στο 66′ η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματά της, όταν έπειτα από κόρνερ του Μουστακόπουλου, ο Ντάικο πήρε δυνατή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Έπειτα το παιχνίδι έπεσε και πάλι σε ρυθμό, με την ΑΕΚ Β’ να συντηρεί το ισχυρό προβάδισμά της και την ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη να μην μπορεί να γίνει… επικίνδυνη. Στο 89′ ο Καραργύρης νίκησε τον Σκόνδρα σε τετ-α-τετ αλλά ένα λεπτό αργότερα ο παίκτης της ΑΕΚ, πήρε “εκδίκηση” και με φανταστικό σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 3:0 για τους γηπεδούχους.

ΓΚΟΛ: 52′ (αυτ) Παύλας, 67′ Ντάικο, 90′ Σκόνδρας/-

Κίτρινες: 87′ Δημητρίου/ 65′ Φαζός

ΑΕΚ Β (Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Πάπα (62′ Γ. Χριστοφιλόπουλος), Κάτσικας, Ντάικο, Παρράς (82′ Γεωργέας), Μουστακόπουλος, Κορομηλάς, Ρουκουνάκης (86′ Δημητρίου), Σκόνδρας, Ε. Χριστόπουλος, Απ. Χριστόπουλος (86′ Γκολφίνος).

Προοδευτική (Νικοπολίδης): Καραργύρης, Καρρίκι, Ποτουρίδης, Φαζός, Πάβλας (71′ Σινγκ), Μεγαρίτης (62′ Αγγελόπουλος), Γιόβιτς, Πισσάς (77′ Νομικός), Γκαργκαλατζίδης (62′ Ευθυμίου), Γιαννιτσάνης, Τσακίρης (77′ Λαζαρίδης).//