Νίκες για ΑΕΛ και Καλαμάτα, κέρδισε στο 90’+3′ η Αναγέννηση των 13 παικτών

Το μεσημεριανό πρόγραμμα της Super League 2 ολοκληρώθηκε με τις πέντε αναμετρήσεις να έχουν αρκετά γκολ, σπουδαίο θέαμα αλλά και συγκινήσεις μιας και μπήκαν αρκετά γκολ στα τελευταία λεπτά.

Στην “AEL FC Arena“, η Λάρισα έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα, μιας και επικράτησε με 2-1 του Καμπανιακού. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ογκμπόε στο 22′, όμως ο Πόζογλου ισοφάρισε στο 36′. Το γκολ της νίκης ήρθε μόλις στο 40′ από τον Παπαγεωργίου. Αντίστροφο ήταν το σκηνικό στην Κοζάνη, όπου η ομώνυμη ομάδα ηττήθηκε με 2-1 από το νεοφώτιστο Αιολικό. Ο Μανούσος άνοιξε το σκορ στο 74′, ο Σουλιώτης απάντησε στο 86′ αλλά στο 90’+4′ οι Μυτιληνιοί “έκλεψαν” το… τρίποντο, χάρη σε τέρμα του Ιωάννου.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο έγινε το ματς με τα περισσότερα γκολ στο πρόγραμμα. Η Καλαμάτα επικράτησε με 4-1 του Παναθηναϊκού Β’. Ο Ακόστα έβαλε τα πρώτα δύο γκολ στο 31′ και το 40′, ενώ ο Τάτος έκανε το 3-0 πριν το ημίχρονο (45′). Στο δεύτερο μέρος οι “πράσινοι” μείωσαν με τον Μπιλάλ στο 61′, αλλά έξι λεπτά αργότερα ο Αρναρέλλης διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στη Λευκάδα, ο Τηλυκράτης λύγισε δύσκολα την αντίσταση του Αιγάλεω με 1-0. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Κόκκορης στο 87′. Τέλος, στην Καρδίτσα έγινε το πιο… επεισοδιακό παιχνίδι της αγωνιστικής. Η Αναγέννηση κατέβηκε με 13 παίκτες, ωστόσο κατάφερε να επικρατήσει της ΑΕΚ Β’ με 2-1. Οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με τον Χριστόπουλο στο 27′. Η ισοφάριση ήρθε στο 63′ με τον Ξύδας, αλλά οι Θεσσαλοί δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Στο 90’+3′ ο Βερνάρδος έφερε… τούμπα το ματς, χαρίζοντας ένα τρίποντο τεράστιας σημασίας στην ομάδα του.