Υπόθεση ημιώρου η νίκη για τη Μίλαν

Οι Μιλανέζοι “καθάρισαν” τη νίκη στα πρώτα τριάντα λεπτά του παιχνιδιού στην Τοσκάνη κόντρα στην Έμπολι (3-0) με γκολ των Λόφτους – Τσικ, Ζιρού, Τραορέ και εγκαθιδρύονται στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος.

Ο Αγώνας

Οι “ροσονέρι” πήραν νωρίς κεφάλι στο σκορ και συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό με τον ΛόφτουςΤσικ. Ο Ράφα Λεάο πήρε την μπάλα κοντά στο χώρο του κέντρου, έκανε μία κούρσα από αριστερά, γύρισε την μπάλα παράλληλα στο ύψος του πέναλτι και ο Άγγλος με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας (1-0). Η ομάδα του Πιόλι ευτύχησε να διπλασιάσει το προβάδισμα της με την συμπλήρωση μισής ώρας. Συγκεκριμένα, στο 29′ ο Μάλε έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και μετά από εξέταση του VAR ο Ζιρού έκανε το 2-0 από τα έντεκα μέτρα, κλείνοντας έτσι και το ημίχρονο με το ίδιο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έκαναν περισσότερο διαχείριση του σκορ. Σε μια παρόμοια συνεργασία με αυτή του πρώτου γκολ, ο ΛόφτουςΤσικ αστόχησε για λίγο στο 55′, ενώ την κεφαλιά του Πούλισιτς έδιωξε σε κόρνερ ο Καπρίλε στο 61′. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τραορέ στο 88′ με το δεύτερο του γκολ στην σεζόν, περνώντας, μάλιστα, στον αγωνιστικό χώρο, μόλις, τέσσερα λεπτά πριν (3-0). Η Έμπολι δεν κατάφερε να μπει ποτέ ουσιαστικά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού και έτσι η Μίλαν πέρασε ένα ήρεμο μεσημέρι στην Τοσκάνη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής της Serie A:

Παρασκευή 5/1

Μπολόνια – Τζένοα 1-1

Σάββατο 6/1

Ίντερ – Βερόνα 2-1Φροζινόνε – Μόντσα 2-3Λέτσε – Κάλιαρι 1-1 Σασουόλο – Φιορεντίνα 1-0

Κυριακή 7/1

Έμπολι – Μίλαν 0-316:00 Ουντινέζε – Λάτσιο16:00 Τορίνο – Νάπολι19:00 Σαλερνιτάνα – Γιουβέντους21:45 Ρόμα – Αταλάντα

Δείτε την βαθμολογία της Serie A, κάνοντας κλικ ΕΔΩ.//ΣΠ.