Απομακρύνεται από την επικίνδυνη ζώνη η Σασουόλο

Οι “νεροβέρντι” επικράτησαν με 1-0 της Φιορεντίνα, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Serie A, χάρη σε γκολ του Πιναμόντι, και σε συνδυασμό με την ήττα της Βερόνα από την Ίντερ απομακρύνθηκε πέντε βαθμούς από τις θέσεις που οδηγούν στη Serie B.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έδειχναν να πατάνε καλύτερα. Την υπεροχή τους έναντι των “βιόλα” οι παίκτες του Ντιονίσι, μετουσίωσαν σε γκολ μόλις στο 9ο λεπτό. Ο Πιναμόντι με ένα δυνατό σουτ μετέτρεψε σε ασίστ την πάσα του Πέντερσεν βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του (1-0). Η Σασουόλο συνέχισε να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος των πρώτων 45 λεπτών στο “Μαπέι Στάντιουμ” και βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Μπεράρντι, αλλά ο Ροσάριο Αμπίσο ακύρωσε το τέρμα ως οφσάιντ. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρος δεν άλλαξε κάτι με τους “νερόβέρντι” να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κυριαρχία του αγώνα φτάνοντας ακόμα μια φορά στο δρόμο προς τα δίχτυα με τον Θόρστβεντ αλλά ακόμα μια φορά ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε οφσάιντ, ακυρώνοντας το τέρμα. Στο 64ο λεπτό μετά από χέρι μέσα στην περιοχή, η Φιορεντίνα είχε τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα αλλά ο Μποναβεντούρα από τα 11 μέτρα νικήθηκε από τον Κονσίγκλι. Οι φιλοξενούμενοι μετά το πέναλτι, πήραν μέτρα στο γήπεδο και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 67ο λεπτό με τον Μαρτίνες-Κουάρτα, αλλά ο διαιτητής μετά από εξέταση της φάσης από τον VAR υπέδειξε οφσάιντ. Οι παίκτες του Ιταλιάνο προσπάθησαν να πάρουν κάτι περισσότερο από το ματς αλλά η Σάσουόλο αμύνθηκε σθεναρά και εξασφάλισε τη νίκη στην αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής της Serie A. Με αυτό τους το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη με 19 βαθμούς, έναντι 14 της Βερόνα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής της Serie A:

Παρασκευή 5/1Μπολόνια – Τζένοα 1-1

Σάββατο 6/1Ίντερ – Βερόνα 2-1Φροζινόνε – Μόντσα 2-3 Λέτσε – Κάλιαρι 1-1  Σασουόλο – Φιορεντίνα 1-0

Κυριακή 7/113:30 Έμπολι – Μίλαν16:00 Ουντινέζε – Λάτσιο16:00 Τορίνο – Νάπολι19:00 Σαλερνιτάνα – Γιουβέντους21:45 Ρόμα – Αταλάντα