Έσωσε την παρτίδα στο 96′ η Μπολόνια

Η Τζένοα πήγαινε για σπουδαίο διπλό στην έδρα της πιο βελτιωμένης ομάδας της φετινής σεζόν, αλλά ο Ντε Σιλβέστρι με γκολ στο προτελευταίο λεπτό της στέρησε τη νίκη (1-1) για την 19η αγωνιστική της Serie A.

Ο Αγώνας

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού καταγράφηκε στο 7ο λεπτό, για την ομάδα του Τιάγκο Μότα, με το σουτ του Ορσολίνι να εξουδετερώνεται από τον Μαρτίνεθ. Το προβάδισμα, όμως, το πήραν οι φιλοξενούμενοι στο 20′ με έξοχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκούντμουνσον, ο οποίος δεν άφησε περιθώρια στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. H Μπολόνια πίεσε για την ισοφάριση στο υπόλοιπο του ημιχρόνου αλλά δεν τα κατάφερε παρά την υπεροχή της στις τελικές προσπάθειες. Οι προσπάθειες των Φρέντρουπ και Ζίρκζεε δεν ευδοκίμησαν κι έτσι η Τζένοα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Γένοβας προσπάθησε να πιέσει για την ισοφάριση, αλλά είχε μεγάλη δυσκολία να φτάσει σε τελική προσπάθεια, τουλάχιστον στο πρώτο εικοσάλεπτο. Μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήταν αυτή του Εμπισέρ του 73′, αλλά ο Μαρτίνεθ είχε ξανά απάντηση. Τρία λεπτά αργότερα, ο Καλαφιόρι βρήκε δίχτυα για την Μπολόνια, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Η ύστατη προσπάθεια για τους γηπεδούχους έγινε με τους Ζίρκζεε, Φαμπιάν και Καλαφιόρι χωρίς να μπορούν να βρουν στόχο αρχικά, μέχρι να έρθει ο Ντε Σιλβέστρι και να δώσει το “φιλί της ζωής” στους γηπεδούχους με γκολ στο 96′, χαρίζοντας τους τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).