Δεν “Χ”άρηκε καμία

Η Λέτσε υποδέχτηκε την Κάλιαρι στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Serie A. Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο και έδειχναν πως είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι ισοφάρισε το ματς με τον Οριστάνιο στο 68′ γράφοντας το τελικό 1-1.

Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειχναν να πατάνε πιο αποφασιστικά στο χορτάρι του “Βία Ντελ Μάρε”, μόλις στο 9ο λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ αλλά στην κεφαλιά του Γκονζάλες αντέδρασε εξαιρετικά ο Σκουφέτ. Η ομάδα του Ντ’ Αμβέρσα συνέχισε να πιέζει και να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού η Λέτσε βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Ουντίν εκτέλεσε το κόρνερ ο Γκεντρέι πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και με καρφωτή κεφαλιά, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον πορτιέρε της Κάλιαρι, γράφοντας το 1-0. Μετά την επίτευξη του γκολ οι γηπεδούχοι κράτησαν την μπάλα, πάγωσαν τον ρυθμό, διασφαλίζοντας το προβάδισμα τους, μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα από τη Σαρδηνία προσπάθησε να αντιδράσει, παίρνοντας περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή της, επιχειρώντας να διασπάσει την άμυνα της Λέτσε. Οι προσπάθειες των παικτών του Ρανιέρι απέδωσαν καρπούς στο 68ο λεπτό, όταν ο Οριστάνιο πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Φαλκόν φέρνοντας το ματς στα ίσα (1-1). Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 1-1.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής της Serie A:

Παρασκευή 5/1Μπολόνια – Τζένοα 1-1

Σάββατο 6/1Ίντερ – Βερόνα 2-1Φροζινόνε – Μόντσα 2-3 Λέτσε – Κάλιαρι 1-1 21:45 Σασουόλο – Φιορεντίνα

Κυριακή 7/113:30 Έμπολι – Μίλαν16:00 Ουντινέζε – Λάτσιο16:00 Τορίνο – Νάπολι19:00 Σαλερνιτάνα – Γιουβέντους21:45 Ρόμα – Αταλάντα