“Βιόλα” με καρδιά από ατσάλι

Η Φιορεντίνα έκανε την ανατροπή κόντρα στην Αταλάντα και πήρε μια τεράστια νίκη με σκορ 3-2  βάζοντας ακόμα τρεις βαθμούς στον “σάκο” της, για τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Ο Αγώνας

Η “Βιόλα” δεν μπήκε δυνατά στον αγώνα, με την Αταλάντα να έχει τις μεγαλύτερες στιγμές στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σκοράροντας Κοπμάινερς, δυσκολεύοντας την Φιορεντίνα. Ο Ιταλιάνο δεν άφησε μετά την επίτευξη του τέρματος των “Μπεργκαμάσκι” χώρους για να ελιχθούν και έκλεισε το κέντρο του. Σε 10 λεπτά οι Μποναβεντούρα και  Μαρτίνεθ γύρισαν το σκορ σε 2-1 και έδωσαν απίστευτο παλμό στο “Αρτέμιο Φράνκι“.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λούκμαν ισοφάρισε και ανέβασε τους συμπαίκτες του για να πετύχουν εκείνοι την νέα ανατροπή του αγώνα. Μάταια όμως, καθώς ο Κουαμί είχε άλλη άποψη. Ο Ιβοριανός επιθετικός έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους μωβ και το τελικό 3-2 δικαιώνει τον προπονητή της Φιορεντίνα για τα ρίσκα που πήρε εντός αγώνα.//ΓΡ.