“Κόλλησαν” στο μηδέν

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις, η Έβερτον και η Άστον Βίλα αναδείχθηκαν ισόπαλοι (0-0) στο “Goodison Park” για την 21η αγωνιστική της Premier League, με την ομάδα του Ουναί Έμερι να παραμένει στην 3η θέση με 43 βαθμούς.

O Αγώνας

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αρκετά γρήγορος, με τις δυο ομάδες να είχαν την διάθεση να παλέψουν για το γκολ. Οι φιλοξενούμενοι, είχαν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, με την Έβερτον να έψαχνε λύσεις, κυρίως, στην αντεπίθεση. Στο 20′, η Άστον Βίλα βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα, με τον Μορένο, αλλά έπειτα από εξέταση του VAR, το τέρμα του Ισπανού αμυντικού ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι “χωριάτες” που πατούσαν λίγο καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, σπατάλησαν μια νέα ευκαιρία στο 28′, αλλά το σουτ του Μπέιλι “σταμάτησε” πάνω στον Πίκφορντ. Στο 45′, οι γηπεδούχοι, λίγο έλειψαν, να πάρουν το προβάδισμα, αλλά η προσπάθεια του Κάλβερτ-Λιούιν, αλλά ο Μαρτίνες δήλωσε “παρών”.

Mια από τις πολλές “μονομαχίες” στο “Goodison Park”, με τις δυο ομάδες να αγωνιζόντουσαν με αστείρευτο πάθος και ενέργεια. (AP Photo)

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του παιχνιδιού ήταν διαφορετική. Ο ρυθμός του αγώνα έγινε πιο αργός, με τα μαρκαρίσματα να ήταν πιο σκληρά. Η παραγωγή των φάσεων ήταν πενιχρή. Ωστόσο, η ομάδα του Έμερι συνέχιζε να είχε την κατοχή, αλλά στην επίθεση της ήταν φλύαρη. Η μεγαλύτερη στιγμή στο δεύτερο μέρος, είχε πραγματοποιηθεί από την Έβερτον. Στο 62′, ο Ντανζούμα πήρε μια έξοχη πάσα, αλλά το σουτ πέρασε ελάχιστα από το δεξί δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά, η Άστον Βίλα ανέβασε την απόδοση της και σπατάλησε δυο μεγάλες ευκαιρίες. Στο 86′, ο Μαγκίν κινήθηκε στην μεγάλη περιοχή αλλά η προσπάθεια του ήταν άστοχη, ενώ στο στο 87′, ο Κας “τροφοδότησε” τον Ντουράν αλλά η προβολή του πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Το σκηνικό δεν άλλαξε έως το τέλος, με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες (0-0).

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Άστον Βίλα παρέμεινε στην 3η θέση με 43 βαθμούς, ενώ η Έβερτον στην 17η θέση με 17.