Ο Ντε Μπρόινε της έδωσε το “τρίποντο” στην επιστροφή του μετά από πέντε μήνες στην Premier League

Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός που πέρασε ως αλλαγή στο 70′ λεπτό ισοφάρισε αρχικά στο 73′ λεπτό και ο Μπόμπ μετά από πάσα του 32χρονου έγραψε το τελικό 3-2 κόντρα στη Νιουκάστλ.

Περίμενε αρκετό διάστημα την επιστροφή του Κέβιν Ντε Μπρόινε ο Καταλανός τεχνικός. Η επάνοδος του 32χρονου συνδυάστηκε με νίκη κόντρα στους “ανθρακωρύχους” με τον Βέλγο μεσοεπιθετικό να είναι απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς με δικό του γκολ οι πολίτες έφεραν το ματς στα ίσα και με μαγική πάσα του έφταιξε το τρίτο γκολ της ομάδας του στον Μπόμπ που έδωσε και το “τρίποντο” στους γαλάζιους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά δυνατά στο ματς και μόλις στο δεύτερο λεπτό βρήκαν δίχτυα με τον Λόνγκσταφ, αλλά ο Κάβαναγκ υπέδειξε οφσάιντ. Στο 6ο λεπτό οι “ανθρακωρύχοι” έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ αλλά ο Αλμιρόν δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το λάθος του Έντερσον, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Βραζιλιάνος κίπερ έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Ορτέγκα να περνάει στη θέση του.

Και ενώ η ομάδα του Έντι Χάου ήταν αυτή που φαίνονταν να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετικό τακουνάκι του Μπερνάντο Σίλβα μετά από σέντρα του Γουόκερ άνοιξαν το σκορ στο 28ο λεπτό. Μάλιστα ο Πορτογάλος με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα έφτασε πολύ κοντά και στην επίτευξη δεύτερου τέρματος αλλά στο σουτ που επιχείρησε, ο Ντουμπράφκα είχε απάντηση. Και ενώ όλα έδειχναν πως η Σίτι πήρε το μομέντουμ του ματς μετά το γκολ, η Νιουκάστλ αντέδρασε. Στο 35ο λεπτό ο Γκιμαράες βρήκε υπέροχα στην πλάτη της άμυνας τον Ίσακ και ο Σουηδός με άψογο τελείωμα νίκησε τον Ορτέγκα φέρνοντας το ματς στα ίσα (1-1). Οι γηπεδούχοι όμως δεν αρκέστηκαν στην ισοφάριση και δύο λεπτά αργότερα έκαναν την ολική ανατροπή στο παιχνίδι με τον Γκόρντον. Ο άλλοτε παίκτης της Έβερτον μπήκε μέσα στην περιοχή ο Γουόκερ δεν κατάφερε να τον κόψει και με υπέροχο πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του κάνοντας το 2-1. Ο ξέφρενος ρυθμός των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 40ο λεπτό ο Σουηδός επιθετικός έχασε τεράστια ευκαιρία σε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο κίπερ να κάνει το 3-1 αλλά ο Αργεντίνος ήταν νικητής στην μεταξύ τους μονομαχία.

Στο δεύτερο μέρος η Σίτι μπήκε αποφασισμένη να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα. Στο 53ο ο Ντουμπράφκα απέκρουσε εντυπωσιακά την απευθείας εκτέλεση του Άλβαρες. Στο 70 λεπτό ο Πεπ Γκουαρδιόλα πέρασε στο ματς μετά από πολύμηνη απουσία τον Ντε Μπρόιινε και ο Βέλγος τον δικαίωσε τρία λεπτά αργότερα, καθώς μετά από υπέροχη ατομική του ενέργεια νίκησε με πλασέ τον κίπερ των γηπεδούχων φέρνοντας το ματς στα ίσα γράφοντας το 2-2. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ για τον Βέλγο μεσοεπιθετικό στην τέταρτη του εμφάνιση τη φετινή χρονιά με τους “γαλάζιους“. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν αρκέστηκαν στην ισοπαλία. Στο 90+2′ ο Βέλγος βρήκε με φανταστική διαγώνια μπαλιά τον Μπόμπ και αυτός με υπέροχο κοντρόλ κατέβασε τη μπάλα και νίκησε τον Ντουμπράφκα γράφοντας το τελικό 3-2.

Γκολ: 35′ Ίσακ, 37′ Γκόρντον / 28′ Σίλβα, 73′ Ντε Μπρόινε, 90+2′ Μπομπ

Κίτρινες: 21′ Γκιμαράες / 45+4′ Ρόδρι, 55′ Σίλβα