“Χρυσός” βαθμός στην εκπνοή για τη Λούτον

Η ομάδα του Βενσάν Κομπανί διατηρούσε τη νίκη μέχρι την τελευταία στιγμή, αλλά στο 93′ η Λούτον με χρυσό σκόρερ τον Μόρις πήρε ζωτικής σημασίας ισοπαλία (1-1) στη μάχη της σωτηρίας. Έντονες διαμαρτυρίες της Μπέρνλι για επιθετικό φάουλ στο γκολ της ισοφάρισης.

Ο Αγώνας

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και είχαν από μία φάση στο πρώτο δεκάλεπτο. Αρχικά, η Μπέρνλι με τον Γκούντμουνσον απείλησε από το σημείο του πέναλτι, αλλά ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων είχε αντίδραση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία καλή στιγμή με τον Μπάρκλεϊ να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, αλλά τον Τράφορντ να αποκρούει. Με την συμπλήρωση 37 λεπτών οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Αμπντουνί, ο οποίος ευστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από γύρισμα του Όντομπερτ από τα αριστερά (1-0).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με φάσεις των Βιτίνιο και Ογκμπένε, χωρίς να ανησυχήσουν τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων. Η συνέχεια του παιχνιδιού περιλάμβανε πολλή ένταση και αρκετές δυνατές μονομαχίες, χαρακτηριστικό μιας μάχης παραμονής. Η πρώτη αξιόλογη φάση του δευτέρου ημιχρόνου ήταν στο 80′ με την προσωπική ενέργεια του Όντομπερτ να απομακρύνεται από τον Καμίνσκι. Η γηπεδούχος ομάδα είχε τη νίκη στα χέρια της, αλλά την έχασε στο 93o λεπτό με κεφαλιά του Μόρις (1-1), σε μία φάση που η Μπέρνλι διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα για επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα της από τον Αντεμπάγιο.