Ο Πάλμερ έδωσε ξανά τη λύση

Οι “μπλε” επικράτησαν με 1-0 της Φούλαμ στο “Στάμφορντ Μπριτζ”, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άγγλου μεσοεπιθετικού στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Η Τσέλσι συνεχίζει το σερί νικών που έχει χτίσει στην Premier League, αφού κατέκτησε το τρίτο διαδοχικό της τρίποντο. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο είχε δύο δοκάρια, ενώ η αξιοπρεπής και αξιόμαχη Φούλαμ απείλησε και στα δύο ημίχρονα, κυνηγώντας το παιχνίδι μέχρι το τέλος.

Το ματς ήταν αρκετά ρηχό στο ξεκίνημά του και πέρασαν 20 αγωνιστικά λεπτά μέχρι να βρει πραγματικά τον ρυθμό του. Οι “κότατζερς” είχαν την πρώτη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία του ματς στο 27′, όταν τη σέντρα του Ρόμπινσον συνάντησε ο Γουίλσον, αλλά ο Πέτροβιτς απέκρουσε, παρά την κοντινή απόσταση. Οι “μπλε” ήταν κι εκείνοι με τη σειρά τους δημιουργικοί και καλοί στην κυκλοφορία της μπάλας, όμως όχι το ίδιο επικίνδυνοι.

Για κόκκινη “φώναξε” η Φούλαμ στο 39′, όταν ο Γκουστό πάτησε με τις τάπες τον αστράγαλο του Γουίλιαν σε διεκδίκηση.  Παρόλα αυτά, ο Άνθονι Τέιλορ έβγαλε μόνο κίτρινη κάρτα στον Γάλλο δεξιό μπακ.

Πάνω στην ένταση της αναμέτρησης, η Τσέλσι ήταν αυτή που κατάφερε να βρει το γκολ πρώτη. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ντιόπ ήταν πολύ απρόσεκτος σε μαρκάρισμα και ο Τέιλορ έδειξε την άσπρη βούλα. Από εκεί, ο Κόουλ Πάλμερ ευστόχησε και έκανε το 1-0, στιγμές πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Ποτσετίνο πάλεψε να βρει ένα γρήγορο δεύτερο τέρμα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Στο 53′, ο Στέρλινγκ στάθηκε άτυχος με την κεφαλιά του να χτυπάει στο δεξί δοκάρι. Συνολικά, οι “μπλε” ήταν η ξεκάθαρα ανώτερη ομάδα στο γήπεδο και έψαχνε απεγνωσμένα το δεύτερο γκολ που θα της έδινε ένα ασφαλές προβάδισμα.

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Μάρκο Σίλβα αμυνόταν πολύ καλά, σε σημείο που μπορούσε να αρχίσει να βγαίνει και μπροστά. Στο 73′, ο Χιμένες είχε τη σημαντικότερη ευκαιρία των “κότατζερς”, καθώς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην μεγάλη περιοχή, αλλά το αριστερό συρτό πλασέ του σταμάτησε στον εκπληκτικό Πέτροβιτς.

Παρότι τη γλίτωσε νωρίτερα, η ατυχία της Τσέλσι στην επίθεση συνεχίστηκε, με τον Γκάλαχερ να σημειώνει το δεύτερο δοκάρι των “μπλε” στο 83′. Ο Άγγλος κεντρικός μέσος σούταρε με δεξί εξωτερικό φάλτσο, όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι άντεξαν μέχρι τέλους, παρά την ασφυκτική πίεση των “κότατζερς” που είχαν και τις ευκαιρίες τους σε δύο στημένες μπάλες στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων.

Με αυτόν τον αγχωτικό τρόπο, οι “μπλε” κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς για τρίτη διαδοχική φορά στην Premier League. Η Τσέλσι έχει ανέβει πλέον στην 8η θέση του πρωταθλήματος.

ΓΚΟΛ: 45+4′ Πάλμερ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38′ Γκουστό, 49′ Γουίλσον, 58′ Φερνάντες, 75′ Ντισασί, 79′ Σίλβα, 80′ Πάλμερ
ΚΟΚΚΙΝΗ:
ΔΟΚΑΡΙΑ: 53′ Στέρλινγκ, 83′ Γκάλαχερ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Κόουλ Πάλμερ έχει πλέον περισσότερα τέρματα αυτή τη σεζόν (9) από όσα είχε οποιοσδήποτε ποδοσφαιριστής την Τσέλσι την περσινή σεζόν στην Premier League.

Τσέλσι (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Πέτροβιτς, Γκουστό, Ντισασί, Σίλβα, Κόλγουιλ, Φερνάντες, Καϊσέδο, Γκάλαχερ, Πάλμερ (90+3′ Τσουκουεμέκα), Μπρόγια (66′ Μαντουέκε), Στέρλινγκ (77′ Τσίλγουελ).
Φούλαμ (Μάρκο Σίλβα): Λένο, Τετέ (64′ Καστάνιε), Ανταραμπιόγιο, Ντιόπ, Ρόμπινσον, Παλίνια (82′ Λούκιτς), Κάρνεϊ, Γουίλσον (64′ Κόρντοβα-Ριντ), Περέιρα (82′ Ροντρίγκο Μ.), Γουίλιαν, Χιμένες.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής της Premier League: