Επιστροφή στις νίκες και στην κορυφή για τη Λίβερπουλ

Δύσκολη αποδείχτηκε η νίκη των "κόκκινων" στο "Γκρέιβεν Κότατζ" με 1-3, που τους ανεβάζει ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, με συγκάτοικο την Άρσεναλ του Μικέλ Αρτέτα.

Η Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ πήρε το προβάδισμα στο σκορ με εντυπωσιακό φάουλ του Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ (32′) και φάνηκε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, όμως λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Καστανιέ έκανε το 1-1, προβληματίζοντας τους φιλοξενούμενους.

Η συνέχεια είχε “κόκκινη” απόχρωση, καθώς η Λίβερπουλ πίεσε τη Φούλαμ και την ανάγκασε σε πολλά λάθη. Στο 53ο λεπτό ο Έλλιοτ τροφοδότησε τον Γκρέινβερμπερτσ κι αυτός με δυνατό σουτ, έγραψε το 1-2 και έδιωξε πολλή από την πίεση, που ένιωθε η Λίβερπουλ, αφού η γκέλα με την Κρίσταλ Πάλας, είχε καταρρακώσει την ψυχολογία των παικτών του Κλοπ.

Μάλιστα στο 73′ ο Ντιόγκο Ζότα πέτυχε το τρίτο τέρμα για την ομάδα του και πλέον η υπόθεση νίκη είχε ξεκαθαριστεί με την Λίβερπουλ να φτάνει τους 74 βαθμούς, όσους και η πρωτοπόρος Άρσεναλ.