Η Λούτον προβληματίζει και η Μπέρνλι ελπίζει

Η ουρά της βαθμολογίας της Premier League έχει πάρει φωτιά μετά την νίκη της ομάδας του Κομπάνι επί της Σέφιλντ με 4-1 σε συνδυασμό, με την βαριά ήττα των παικτών του Έντουαρντς από την Μπρέντφορντ με 5-1.

Λούτον-Μπρέντφορντ 1-5

Η Λούτον καιγόταν για βαθμούς στην αναμέτρηση με την Μπρέντφορντ, καθώς με νίκη της θα περνούσε την Έβερτον στην βαθμολογία. Όλα όμως δεν πήγαν όπως θα τα ήθελε η ίδια, καθώς οι “μέλισσες” βρήκαν πρώτες τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Γουίσα στο 24ο λεπτό, βάζοντας από την αρχή δύσκολα στην ομάδα του Έντουαρντς. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν πολλές κινήσεις για να βγουν στην αντεπίθεση, καθώς η Μπρέντφορντ δεν άφησε τους χώρους και δημιούργησε νέες ευκαιρίες για την ίδια. Πριν λήξη το ημίχρονο ο Γουίσα διπλασιάσε τα τέρματα του και έδωσε ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του με 2-0. Στην επανέναρξη, η Λούτον δεν έδειξε διάθεση να κάνει την ανατροπή και δέχθηκε άλλα δυο γκολ αρκετά γρήγορα. Συγκεκριμένα στο 62′ και στο 64′ ο Πίνοκ και Λιούις Πότερ έκαναν το 4-0 για δώσουν διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα τους, με τους γηπεδούχους απλά να είναι θεατές στην αναμέτρηση. Το σκορ άλλαξε δυο ακόμα φορές με τον Σαντέ να κάνει το 5-0, ώστε να έρθει η μειώσει του σκορ από τον Μπέρι στις καθυστερήσεις.

Λούτον (Έντουαρντς): Καμίνσκι, Μένγκι, Όσο, Λοκόμπα, Ντότι, Μπάρκλεϊ, Καμπορέ, Κλαρκ, Τσονγκ, Μόρις

Μπρέντφορντ (Φρανκ): Φλέκεν, Κόλλινς, Πίνοκ, Άγερ, Ρεγγιλόν, Ντάμσγκαρντ, Γιάνελτ, Γένσεν, Λιούις Πότερ, Γουίσα, Εμπουεμό

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Μπέρνλι 1-4

Η Μπέρνλι έδειξε σημάδια αντίδρασης και όπως όλα δείχνουν θα πάει μέχρι τις τελευταίες αγωνιστικές για να διεκδικήσει την παραμονή της. Κατάφερε και πήρε προβάδισμα με τον Μπρουν Λάρσεν στο 38ο λεπτό και δυο λεπτά μετά ο Ασιγκόν να κάνει το 2-0, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα. Στο δεύτερο μέρος οι “λεπίδες” προσπάθησαν να μειώσουν και βρήκαν το γκολ με τον Χάμερ στο 52ο λεπτό, βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση. Εκεί όμως εμφανίστηκε ο Φόστερ για την Μπέρνλι και έκανε το 3-1 για να τελειώσει πρακτικά κάθε προσπάθεια της Σέφιλντ για ανατροπή του σκορ. Το 4-1 έγινε από τον Γκούντμουρντσον στο 71ο λεπτό το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Βίντλερ): Γκρίμπιτς, Τρούστι, Μπόγλε, Αχμεντεχόζιτς, ΜακΆτε, Βίνι Σόουζα, Αρμπλάστερ, Χάμερ, Όζμπορν, Μπρέρετον Ντίαζ, ΜακΜπέρνι

Μπέρνλι (Κομπανί): Μούριτς, Εστέβε, Ο’ Σέι, Ασινιόν, Τέιλορ, Μπέργκε, Λάρσεν, Βιτίνιο, Όντομπερτ, Φόστερ, Κιούλεν