Η Έβερτον πήρε… ανάσα παραμονής και βύθισε την Νότιγχαμ

Η ομάδα του Σον Ντάις επικράτησε με 2-0 στο κρίσιμο παιχνίδι που διεξήχθη στο "Goodinson Park", στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Premier League.

Το πρώτο ημίχρονο δεν προσέφερε ιδιαίτερο θέαμα, με την κατοχή να ανήκει στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι παρουσιάζονταν και πιο απειλητικοί. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα, με τον Γκέιγ να είναι ο… δράστης στο 29ο λεπτό. Η εικόνα στο δεύτερο μέρος ήταν ακριβώς η ίδια τόσο στο χορτάρι, όσο και στον πίνακα του σκορ, μιας και τα “ζαχαρωτά” βρήκαν και δεύτερο γκολ. Αυτό ήρθε στο 76′, με τον ΜακΝίλ να το πετυχαίνει, μετά από δημιουργία του Ντουκουρέ.

Κάπως έτσι η Έβερτον έφτασε τους 30 βαθμούς και ξέφυγε στο +4 από τη Νότιγχαμ, όντας 16η. Από την άλλη, η Φόρεστ συνεχίζει στους 26, μόλις έναν παραπάνω από την 18η Λούτον και δύο από την 19η Μπέρνλι.