Παρέμεινε σε τροχιά Champions League η Άστον Βίλα | Νίκη παραμονής για την Πάλας

Η Άστον Βίλα δυσκολεύτηκε σε μεγάλο βαθμό κόντρα στην Μπόρνμουθ, όμως πήρε το πολύτιμο τρίποντο (3-1) και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα της Premier League.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με πέναλτι του Σολάνκε (31′), έκανε την ανατροπή, καθώς με γκολ του Ρότζερς ισοφάρισε, πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο 45λεπτο οι “χωριάτες” πίεσαν σε μεγάλο βαθμό και ο Ντιαμπί στο 57′ έγραψε το 2-1 για την ομάδα του, η οποία έδιωξε το άγχος από τις πλάτες της. Μάλιστα 20 λεπτά αργότερα ο Μπέιλι, ύστερα από πάσα του Ουότκινς έγραψε το 3-1, με τους γηπεδούχους να δείχνουν σε καλή κατάσταση και να παραμένουν στα ψηλά διαζώματα του βαθμολογικού πίνακα.

Στο άλλο παιχνίδι, που διεξαγόταν την ίδια ώρα η Κρίσταλ Πάλας δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδραση στη Γουέστ Χαμ (ήταν απογοητευμένη από τον αποκλεισμό στο Europa League) και τη φιλοδώρησε με πέντε τέρματα. Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Ολίσε (7′), Έζε (16′), Έμερσον (αυτογκόλ 30′), Ματέτα (39′), ενώ τα “σφυριά” μείωσαν λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο σε 4-1, χάρη σε τέρμα του Μιχαίλ Αντόνιο.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι δύο ομάδες είχαν συμβιβαστεί με το αποτέλεσμα, όμως οι γηπεδούχοι σκόραραν άλλη μία φορά με δράστη τον Ματέτα, ενώ πέτυχαν και αυτογκόλ με τον Ταϊρίκ Μίτσελ να βάσει γκολ στην ομάδα του και να διαμορφώνει το τελικό 5-2.