Χωρίς νικητή η… ντερμπάρα του Λονδίνου

Σε ένα εκπληκτικό ματς, με θέαμα, αρκετά γκολ και συγκινήσεις, η Άρσεναλ και η Τότεναμ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο “Emirates Stadium”, στην αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα ευτύχησε να προηγηθεί δύο φορές στο παιχνίδι, με τον Κρίστιαν Ρομέρο να είναι ο αρνητικός πρωταγωνιστής σε αμφότερες τις φάσεις. Παρ’ ολ’ αυτά, τα “σπιρούνια” επανήλθαν και τις δύο φορές, με τους Μάντισον και Σον να συνεργάζονται ιδανικά. Πλέον, οι σύλλογοι του Λονδινού βρίσκονται μαζί σε 4η και 5η θέση με 13 βαθμούς.

Στο 16′, μετά από μία φάση διαρκείας η Άρσεναλ… άγγιξε το γκολ, αλλά ο Βικάριο έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε προσπάθεια του Ενκέτια. Δέκα λεπτά αργότερα, οι “κανονιέρηδες” άνοιξαν το σκορ, μετά από αυτογκόλ του Ρομέρο. Η ισοφάριση ήρθε λίγο πριν το ημίχρονο, με τον Σον να εκμεταλλεύεται στο έπακρο την ασίστ του Μάντισον και να βρίσκει δίχτυα.

Στο 50′, ο… κατά λάθος σκόρερ έκανε νέο μεγάλο λάθος, μιας και υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σάκα, ο οποίος έδωσε νέο προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η Τότεναμ ωστόσο απάντησε αμέσως, με το σκηνικό να είναι… ίδιο, μιας και ο Μάντισον δημιούργησε, ενώ ο Σον ήταν ξανά αυτός που σκόραρε.

ΓΚΟΛ: 26′ Ρομέρο (αυτ.), 54′ Σάκα (πεν.) – 42′, 55′ Σον

Κίτρινες: 15′ Έντεγκαρντ, 57′ Χάβερτς, 67′ Ενκέτια – 15′ Ουντόγκι, 45’+1′ Σαρ, 45’+1′ Μπισούμα, 75′ Ρομέρο