Έκανε τη… δουλειά της η Σίτι

Οι Πολίτες επικράτησαν 2-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ παίρνοντας το προβάδισμα των δύο τερμάτων από το πρώτο μέρος, με τους “κόκκινους” να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, όμως χωρίς αποτέλεσμα. Γουλβς και Λούτον αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, ενώ Κρίσταλ Πάλας και Φούλαμ έμειναν στο μηδέν.

Η Μάντσεστερ Σίτι, με… επαγγελματική νίκη επικράτησε 2-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Premier League. Kρίσταλ Πάλας και Φούλαμ “κόλλησαν” στο… μηδέν, ενώ Λούτον και Γουλβς, αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Κρίσταλ Πάλας – Φούλαμ 0-0

Oι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωχελικά την αναμέτρηση, προσπαθώντας να κυκλοφορήσουν την μπάλα. Η πρώτη καλή στιγμή, ήρθε στο 11ο λεπτό και ήταν για τη Φούλαμ, η οποία προσπάθησε να ανοίξει το σκορ με τον Γουίλιαν που μετά από εξαιρετική ενέργεια, επιχείρησε το σουτ, με τον Τζόνστοουν να αποκρούει εντυπωσιακά.

Λούτον – Γούλβς 1-1

Με ελάχιστες φάσεις ξεκίνησε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Λούτον και Γουλβς. Οι δύο ομάδες δεν ρίσκαραν ιδιαίτερα με αποτέλεσμα να μην δημιουργήσουν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ ή να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Στο 45ο λεπτό, ο Μπελεγκάρντ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι “λύκοι” παρά το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, βρήκαν το πολυπόθητο τέρμα. Στο 50ο λεπτό, ο Νέτο, με απίθανη ενέργεια άνοιξε το σκορ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Ενώ στο 65ο λεπτό η Λούτον ισοφάρισε, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μόρις. Οι γηπεδούχοι, βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Ογκμπένε, όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ με το 1-1 να παραμένει έως το τέλος.

Μάντσεστερ Σίτι – Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0

Με το… πόδι στο γκάζι ξεκίνησε την αναμέτρηση η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία από το δεύτερο κιόλας λεπτό, φρόντισε να δείξει τις προθέσεις της. Στη συνέχεια, οι Πολίτες βρήκαν δίχτυα, μετά από φοβερή φάση στην οποία αντάλλαξαν 67 πάσες. Ο Ρόδρι με απίθανη μακρινή μπαλιά βρήκε τον Γουόκερ, εκείνος έστρωσε για τον Φόντεν, ο οποίος με άψογο τελείωμα άνοιξε το σκορ για το 1-0. Μετά το τέρμα που πέτυχαν οι Πολίτες συνέχισαν να πιέζουν, με την Φόρεστ να δυσκολεύεται πολύ. Στο 14ο λεπτό, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να σκοράρει με το κεφάλι. Το σφυροκόπημα από τη Σίτι συνεχίστηκε, χωρίς όμως να βρει δίχτυα, με το 2-0 να διατηρείται έως το τέλος του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη Σίτι να… απειλεί και να ψάχνει ακόμη ένα τέρμα. Όμως ο Ρόδρι, μετά από αψιμαχία του με τον Γκιμπς Γουάιτ τον έπιασε από τον λαιμό, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο έχοντας δεχθεί απευθείας κόκκινη κάρτα. Η Φόρεστ, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα και ανέβασε ρυθμό. Ο Αβονίγι βγήκε τετ-α-τετ, με το τελείωμα του Νιγηριανού να καταλήγει άουτ. Οι Πολίτες απάντησαν άμεσα, με τον Χάαλαντ να αστοχεί.