Με υπογραφή Ταρκόφσκι το πρώτο τρίποντο των “ζαχαρωτών”

Την πρώτη τους νίκη πανηγύρισε η Έβερτον στο “Brentford Community Stadium”, κόντρα στην Μπρέντφορντ κερδίζοντας με 3-1 για την 6η αγωνιστική της Premier League. Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο πρώην παίκτης των “μελισσών”, Τζέιμς Ταρκόβσκι ο οποίος είχε ένα γκολ και μία ασίστ.

Τα “ζαχαρωτά” μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Αμπντουλάιγ Ντουκουρέ υποδέχτηκε άψογα την ασίστ του Ταρκόφσκι, με τον επιθετικό από τον Μαλί να εκτελεί υπέροχα, πραγματοποιώντας το 1-0, πετυχαίνοντας το δεύτερο του γκολ στην σεζόν. Η Έβερτον η οποία ήταν ορεξάτη στο πρώτο μέρος και με την ψυχολογία του γκολ, πίεζε για την επίτευξη του δεύτερου τέρματος. Στο 27′ λίγο έλειψε να τα καταφέρει, αλλά το σουτ του Αμπντουλάιγ Ντουκουρέ σταμάτησε στο δοκάρι. Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα, στην πρώτη τους ουσιαστικά μεγάλη στιγμή. Στο 27′ ο Ματίας Γένσεν με ένα όμορφο πλάσε  νίκησε τον Πίκφορντ, κάνοντας το 1-1, κόντρα στην ροή του αγώνα.

Στην επανάληψη η Έβερτον ξεκίνησε με την ίδια πίεση του πρώτου μέρους. Στο 52′ απείλησαν με τον Ντουάιτ Μακνίλ αλλά του σουτ δεν βρήκε στόχο. Τον “γόρδιο” δεσμό” για την ομάδα του Σον Ντάις ήρθε από έναν πρώην παίκτη της Μπρέντφορντ. Συγκεκριμένα, στο 67′ ο Τζέιμς Ταρκόφσκι έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όντας ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με ασίστ και γκολ. Μάλιστα, στο 71′ τα “ζαχαρωτά” “κλείδωσαν” το πρώτο τους τρίποντο, με τον Ντόμινικ Κάλβερτ Λιούιν να δίνει “αέρα” δυο γκολ στην Έβερτον. Από εκεί και πέρα διαχειρίστηκαν το 3-1 οι φιλοξενούμενοι, πανηγυρίζοντας την πρώτη τους νίκη στην φετινή Premier League.