Νίκη χωρίς ανατροπή η Λίβερπουλ | Βρήκε λύσεις η Μπράιτον

Τρίποντο χωρίς να μείνει πίσω στο σκορ μετά από καιρό κατέκτησε η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ με τη Γουέστ Χαμ στο “Άνφιλντ”, την ίδια ώρα που οι “γλάροι” ανέτρεψαν το εις βάρος τους 1-0 με τη Μπόρνμουθ, για να επιστρέψουν στις νίκες μετά την ήττα από την ΑΕΚ. Πλήρης απογοήτευση για την Τσέλσι, δεύτερη συνεχή ήττα στο “Στάμφορντ Μπριτζ”.

Λίβερπουλ – Γουέστ Χαμ 3-1

Παρότι τα “σφυριά” μπήκαν με φόρα στο “Άνφιλντ” και παραλίγο να σκοράρουν με τον Σούτσεκ στο 7′, οι “κόκκινοι” ήταν αυτοί που τελικά άνοιξαν το σκορ και μάλιστα στην πρώτη τους ευκαιρία. Ο Σαλάχ ντρίμπλαρε τον Αγκέρντ, ανατράπηκε στη μεγάλη περιοχή και εκτέλεσε εύστοχα στο 16′ για το 1-0. Η Γουέστ Χαμ επέμεινε, κράτησε το καλό της πρόσωπο στο γήπεδο και ισοφάρισε στο 42′ με την κεφαλιά “ψαράκι” του Μπόουεν, έπειτα από όμορφη συνεργασία μεταξύ Αντόνιο και Κουφάλ.

Η Λίβερπουλ φάνηκε πιο αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος και σε καμία περίπτωση το ίδιο νωχελική με το πρώτο ημίχρονο. Ο Νούνιεζ έχασε μεγάλη  ευκαιρία για το 2-1 στο 53′ από πλεονεκτική θέση, αλλά επανόρθωσε στο 60′ που εκμεταλλεύτηκε στη σκαφτή πάσα του Μακ Άλιστερ και με το… μυτάκι νίκησε τον Αρεολά. Οι “κόκκινοι” έκλεισαν το ματς στο 85′ με τον Ντιόγκο Ζότα να κάνει το 3-1, έπειτα από κεφαλιά-πάσα του Φαν Ντάικ, κατακτώντας έτσι ακόμα ένα τρίποντο, ενώ παραμένουν αήττητοι τη φετινή σεζόν στην Premier League.

Τσέλσι – Άστον Βίλα 0-1

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο και… αδιάφορο πρώτο ημίχρονο που οι δύο ομάδες δεν είχαν ουσιαστικές ευκαιρίες πέραν του ακυρωμένου γκολ του Ντισασί για οφσάιντ, το 0-0 παρέμεινε μέχρι τη λήξη της πρώτης φάσης του παιχνιδιού.

Η κατάσταση κάθε άλλο παρά βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο για τους “μπλε”, αφού ο Μάλο Γκουστό αποβλήθηκε στο 58′ μετά από προτροπή του VAR ο οποίος είδε επικίνδυνο παίξιμο και μετά από χρήση του βίντεο-ριπλέι. Τα πράγματα χειροτέρεψαν κι άλλο για τους γηπεδούχους, όταν ο Όλι Γουότκινς μπήκε στη μεγάλη περιοχή, πήρε μία μικρή κόντρα και σκόραρε από σχεδόν αδύνατη γωνία ένα απίθανο γκολ στο 73ο λεπτό.

Οι “χωριάτες” ήταν η μόνη ομάδα στο γήπεδο που μπορούσε να απειλήσει, την ώρα που η Τσέλσι έμοιαζε ανήμπορη. Αναπόφευκτα λοιπόν, η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο βίωσε τη δεύτερη σερί ήττα της στο “Στάμφορντ Μπριτζ” και η Βίλα ανέβηκε στους 12 βαθμούς και την 6η θέση στην Premier League.

Μπράιτον – Μπόρνμουθ 3-1

Με τον Ντε Τσέρμπι να προχωράει σε ελεγχόμενο ροτέισον, μετά το κοπιαστικό ματς με την ΑΕΚ και την ήττα, τα “κεράσια” μπήκαν πιο… φορτσάτα στο “AMEX”. Στο 25′, η ομάδα του Άντονι Ιραόλα έκανε το 1-0 με τον Σολάνκε, αφού ο Άγγλος εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Στιλ. Η Μπράιτον βρήκε τελικά τον τρόπο και δεν μπήκε στα αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ, αφού ισοφάρισε σε 1-1 με το αυτογκόλ του Κερκέζ.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή με το… καλημέρα του δεύτερου μέρους, αφού η αλλαγή του Μιτόμα στο 46′ έφερε και άμεσα το γκολ. Ο Νταχούντ βρήκε τον Ιάπωνα με πάσα ακριβείας μέσα στην περιοχή και αυτός εκτέλεσε τον Νέτο στο ίδιο λεπτό με αυτό που μπήκε για το 2-1. Ο Μιτόμα αποδείχθηκε παίκτης-κλειδί τελικά και “χρυσή” αλλαγή, καθώς στο 77′ “σφράγισε” το τρίποντο για τους “γλάρους” με μία κεφαλιά ακριβείας, υποδεχόμενος τη σέντρα του Εστουπινιάν.

Η Μπράιτον επέστρεψε έτσι στις νίκες, μετά την απογοητευτική τους πρεμιέρα στο Europa League με την “Ένωση”.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής της Premier League: