Πήρε την ματσάρα… ροντέο η Τότεναμ

Τρομερό σε εξέλιξη παιχνίδι στο Λονδίνο, με τους “πετεινούς” να βρίσκονται πίσω στο σκορ τρεις φορές αλλά με υπογραφή Μπεντακούρ γύρισαν το ματς και πήραν μεγαλειώδη νίκη με 4:3. H Λέστερ έκαμψε την αντίσταση της Γουέστ Χαμ, αλλά έχασε τον Μάντισον. Άνετη επικράτηση με 3:0 της Μπόρνμουθ επί της Έβερτον. Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Φόρεστ κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας (1:0).

Γκολ και θέαμα στα παιχνίδια της 16ης αγωνιστικής στην Premier League. Η Λέστερ επικράτησε με 2:0 της Γουέστ Χαμ, Η Μπόρνμουθ νίκησε εύκολα με 3:0 την Έβερτον, η Νότινγχαμ Φόρεστ έκαμψε την αντίσταση της Κρίσταλ Πάλας με 1:0 και πήρε σπουδαίο τρίποντο. Μεγάλη νίκη με 4:3 για την Τότεναμ κόντρα στην Λιντς.

Τότεναμ – Λιντς 4:3

Στο 10ο λεπτό η Λιντς προηγήθηκε όταν έπειτα από ωραία κάθετη μπαλιά του Άαρονσον , ο Σάμερβιλ νίκησε τον Γιορίς και άνοιξε το σκορ. Ένα τέταρτο αργότερα ο Κέιν ισοφάρισε για τους γηπεδούχους με ωραίο πλασέ έπειτα από κόρνερ. Στο 43′ ο Ροντρίγκο με ωραίο πλασέ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Λιντς. Στο 50ο λεπτό η Τότεναμ βρήκε και πάλι την απάντηση με το σουτ του Ντέιβις να βρίσκει δίχτυα με δυνατό σουτ που νίκησε τον Μελιέ. Στο 77′ Ο Ροντίγκο σκόραρε ξανά για το τρίτο προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Τέσσερα λεπτά αργότερα και τρίτη απάντηση για την Τότεναμ με σουτ του Μπεντακούρ. Δυο λεπτά μετά ο Ουρουγουανός χτύπησε ξανά! και οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο 4:3.

ΓΚΟΛ: 25′ Κέιν, 50′ Ντείβις, 81′,83′ Μπεντακούρ/10′ Σάμερβιλ, 43′,77′ Ροντρίγκο

Γουέστ Χαμ – Λέστερ 0:2

Στο 9ο λεπτό μετά από πολύ ωραία συνεργασία των παικτών της Λέστερ, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μάντισον, ο οποίος με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Στο 41′ η Λέστερ κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Φαμπιάνσκι έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε την εκτέλεση του Τίλεμανς. Στο 78′ ο Μπαρνς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του κάνοντας το 2:0

ΓΚΟΛ: 9′ Μάντισον, 78′ Μπαρνς

Μπόρνμουθ – Έβερτον 3-0

Στο 18′ ο Σολάνκε, έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα “έφυγε” μέσα από τα χέρια του Πίκφορντ, σε μια φαινομενικά εύκολη φάση με τον Ταβερνιέ να εκμεταλλεύεται το ολέθριο λάθος του Άγγλου και να ανοίγει το σκορ. Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 25ο λεπτό με γκολ του Μούρ με κεφαλιά έπειτα από φάση διαρκείας. Στο 70′ και τρίτο τέρμα για τους γηπεδούχους, με τον Άντονι να σκοράρει με κεφαλιά εξ επαφής.

ΓΚΟΛ: 18′ Ταβερνιέ, 25′ Μούρ, 70′ Άντονι

Νότιγχαμ Φόρεστ – Κρίσταλ Πάλας 1:0

Στο 34ο λεπτό οι γηπεδούχοι έγιναν απειλητικοί με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρενάν Λόντι να περνά, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκουαίτα. Στο 41′ η Πάλας κέρδισε πέναλτι, ο Ζαχά όμως αστόχησε καθώς έστειλε την μπάλα δοκάρι και έξω. Στο 56′ ο Γκιμπς Γουάιτ άνοιξε το σκορ για την Φόρεστ, αφού πήρε το ριμπάουντ, έπειτα από ασταθή απόκρουση του Γκουαίτα.