Με το μυαλό στο… Κατάρ η Σίτι, έκανε “δώρο” στην Άρσεναλ

Δείχνοντας σαφέστατη έλλειψη συγκέντρωσης, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα “σκόνταψε” κόντρα στην Μπρέντφορντ και έχασε με 2:1 στο “Έτιχαντ” στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Premier League.

Στο -2 από την Άρσεναλ, έχοντας παίχνιδι περισσότερο, έμεινε η Μάντσεστερ Σίτι. Οι “πολίτες” βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, με τον Ιβάν Τόνεϊ να σκοράρει αμφότερες. Οι “μέλισσες” από την άλλη ανέβηκαν στην 10η θέση έχοντας πλέον 19 βαθμούς. Για τους πρωταθλητές ήταν κάτι παραπάνω από εμφανές πως οι ποδοσφαιριστές που θα αγωνιστούν στο Παγκόσμιο Κύπελλο μάλλον σκέφτονταν ήδη την… πτήση προς Κατάρ.

Μόλις στο 7′, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις… διαθέσεις τους, με τον Τόνεϊ να απειλεί και τον Έντερσον να αποκρούει εντυπωσιακά. Εννέα λεπτά αργότερα, ο Άγγλος φορ εκμεταλλεύτηκε πλήρως την κεφαλιά-πάσα του Μι και με μία δική του κεφαλιά πέρασε τη μπάλα πάνω από τον πορτιέρε της Σίτι ανοίγοντας το σκορ. Οι “πολίτες” στη συνέχεια ήλεγχαν τη μπάλα, ωστόσο δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία του Ράγια. Όλα αυτά άλλαξαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, όταν ο Φόντεν ισοφάρισε με σουτ έξω από τη μικρή περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Έντερσον έκανε μερικές σπουδαίες επεμβάσεις, κρατώντας το σκορ όπως είχε. Για τους γηπεδούχους, Ρόδρι και Ντε Μπρόινε απείλησαν, χωρίς ωστόσο να βρουν δίχτυα. Στο 98ο λεπτό του αγώνα, μια αντεπίθεση της Μπρέντφορντ έδωσε στον Ντασίλβα εξαιρετικές προοπτικές για συνεργασία με τον Τόνεϊ. Ο Άγγλος φορ σκόραρε από κοντινή απόσταση εκ νέου και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα.

ΓΚΟΛ: 45’+1′ Φόντεν / 16′, 90’+8′ Τόνεϊ

Κίτρινες: 37′ Χάαλαντ, 84′ Κανσέλο / 72′ Εμπουεμό, 90’+1′ Γιένσεν

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Κανσέλο (87′ Άλβαρεζ), Λαπόρτ, Ακάντζι, Στόουνς, Γκουντογκάν, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Φόντεν, Μπ. Σίλβα, Χάαλαντ.

Μπρέντφορντ (Τόμας Φρανκ): Ράγια, Πίνοκ, Μι, Ζάνκα, Χένρι, Γιένσεν, Γιάνελτ (62′ Νόργκαρντ), Ονιέκα (87′ Ντα Σίλβα), Ρόεσλεβ, Εμπουεμό, Τόνεϊ.//