“Καθάρισε” στο πρώτο ημίχρονο η Λίβερπουλ

Οι “κόκκινοι” επικράτησαν με 3:1 της Σαουθάμπτον, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Premier League, με τον Ντάργουιν Νούνιες να πετυχαίνει δύο τέρματα και να ανεβάζει την ομάδα του στην έκτη θέση.

Η Λίβερπουλ ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ωστόσο στο δεύτερο μέρος κατέβασε… ταχύτητα και δεν πέτυχε άλλο γκολ. Οι “άγιοι” παρέμειναν στη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας μόλις 12 βαθμούς και παρά την έλευση του Νέιθαν Τζόουνς δεν υπήρξε αλλαγή στην εικόνα της ομάδας.

Μόλις στο 6ο λεπτό η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ. Ο Ρόμπερτσον εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Φιρμίνο πήρε μια μακρινή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, καθώς ο Μπαζουνού δεν εκτίμησε σωστά την πορεία της μπάλας. Στο 10′, οι “άγιοι” απάντησαν στους γηπεδούχους με το… ίδιο νόμισμα. Ο Γουόρντ-Πράουζ εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ, ο Τσε Άνταμς πρόλαβε την έξοδο του Άλισον και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1:1. Στο 16′, ο Σαλάχ μπήκε στην περιοχή, όμως ο Μπαζουνού απέκρουσε το χαμηλό σουτ του Αιγύπτιου. Στο 22ο λεπτό, σε μια φάση διαρκείας, ο Έλιοτ βρήκε με εξαιρετική μπαλιά τον Νούνιες, ο οποίος σκόραρε με κοντινή προβολή. Στο 31ο λεπτό ο Αλεξάντερ-Άρνολντ βρήκε τον Νούνιες στην περιοχή, η κεφαλιά του οποίου κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ της Σαουθάμπτον. Στο 42′, ο προωθημένος Ρόμπερτσον έβγαλε “γλυκιά” σέντρα και ο Ντάργουιν Νούνιες πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ με προβολή.

Στο 50′ ο Έλιοτ βρήκε τον Φιρμίνο, όμως η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 62′, ο Ελιουνούσι μπήκε στην περιοχή, όμως ο Άλισον απέκρουσε το διαγώνιο σουτ του Νορβηγού. Στο 72ο λεπτό ο Ρόμπερτσον έβγαλε μια “έξυπνη” σέντρα στον προωθημένο Φαν Ντάικ, η κεφαλιά του οποίου πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Στο 77′, ο Άνταμς μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, όμως ο Άλισον είπε “όχι” στον Άγγλο.

ΓΚΟΛ: 6′ Φιρμίνο, 22′, 42′ Νούνιες / 10′ Άνταμς

Κίτρινες:  / 5′ Τσαλέτα-Τσαρ, 66′ Σαλισού

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (86′ Φίλιπς), Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (86′ Τσιμίκας), Φαμπίνιο, Τιάγκο, Έλιοτ (68′ Μίλνερ), Σαλάχ, Φιρμίνο (75′ Τσάμπερλεϊν), Νούνιες (86′ Καρβάλιο).

Σαουθάμπτον (Νέιθαν Τζόουνς): Μπαζουνού, Μπέλα-Κοτσάπ (72′ Λιάνκο), Τσαλέτα-Τσαρ (58′ Μάιτλαντ-Νάιλς), Σαλισού, Περό, Λάβια (82′ Αρίμπο), Γουόρντ-Πράουζ, Σ. Άρμστρονγκ (58′ Γουόλκοτ), Ελιουνούσι, Άνταμς, Α. Άρμστρονγκ (58′ Εντόζι).//