Έφερε το παιχνίδι… τούμπα η Λανς | Χωρίς νικητή στην Ολλανδία

Στον δεύτερο όμιλο του Champions League πραγματοποιήθηκαν ανατροπές, με αρκετά γκολ αλλά δεν υπήρξαν  και νικητές, καθώς η Σεβίλλη έμεινε στο 2-2 με την Αϊντχόφεν στην Ολλανδία, ενώ η Λανς έκανε την ολική ανατροπή απέναντι στην Άρσεναλ με σκορ 2-1.

Λανς-Άρσεναλ 2-1

Οι “κανονίεριδες ταξίδεψαν στη Γαλλία με στόχο το 2/2, με την Λανς να ψάχνει την πρώτη της νίκη στο Champions League. Από τα πρώτα λεπτά οι δυο ομάδες μπήκαν με σκοπό να παραβιάσουν τις εστίες, με τις ευκαιρίες να γίνονται η μια μετά την άλλη. Πρώτη άνοιξε το σκορ η Άρσεναλ, μετά από λάθος της άμυνας της Γαλλικής ομάδας. Η ομάδα του βόρειου Λονδίνου προσπάθησε να χτίσει πάνω σε αυτό το γκολ, με την ομάδα του Αρτέτα να δημιουργεί χώρους για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Όμως ο Τόμασον είχε άλλη άποψη, καθώς σκόραρε και ισοφάρισε την Άρσεναλ στο 25ο λεπτό. Η ανάπαυλα του ημιχρόνου έδωσε αρκετές ανάσες και στις δύο ομάδες για να μπουν με τον ίδιο τρόπο στο δεύτερο μέρος. Με την επανέναρξη, δεν υπήρχαν οι ίδιοι χώροι με αυτούς που υπήρχαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η  Λανς δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 69ο λεπτό ο Γουαί παραβίασε την εστία του Ράγια, αναγκάζοντας τον Αρτέτα να βρει τρόπο να ισοφαρίσει την αναμέτρηση. Μετά το γκολ οι “Κανονιέριδες” βγήκαν μπροστά και βρήκαν χώρους για την ισοφάριση, αλλά οι Γάλλοι απέτρεψαν κάθε επίθεση και κράτησαν το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Αϊντχόφεν- Σεβίλλη 2-2

Στην Ολλανδία η PSV θέλησε να ρεφάρει μετά την ήττα με 4-0 από την Άρσεναλ στην πρώτη αγωνιστική του Champions League. Με την Σεβίλλη να στοχεύει και αυτή στην πρώτη της νίκη στον όμιλο μετά την ισοπαλία στην Ανδαλουσία με την Λανς. Στο πρώτο μέρος οι Ολλανδοί έψαξαν τις αντεπιθέσεις στο ανοιχτό γήπεδο, καθώς είναι ο τρόπος παιχνιδιού τους. Οι ευκαιρίες διαδέχθηκαν η μια την άλλη, όμως δεν μπορούσαν να νικήσουν τον Νάιλαντ στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη οι Ολλανδοί έψαξαν το πρώτο τους γκολ, αλλά με τις ξαφνικές αντεπιθέσεις άφησαν χώρους που εκμεταλλεύτηκε η Σεβίλλη και σκόραρε με τον Γκιουντελί στο 68ο λεπτό. Στο 86ο και η PSV έψαξε την ισοφάριση και την πέτυχε με τον Ντε Γιόνγκ από την άσπρη βούλα. Όμως ένα λεπτό αργότερα ο Ελ Νεσίρι έκανε το 2-1. Στις καθυστερήσεις οι Ολλανδοί ισοφάρισαν σε 2-2.//ΓΡ