Νίκη με ανατροπή για την Μπάγερν στην Κοπεγχάγη | Σκότωσε τους “κόκκινους διαβόλους” η Γαλατασαράι

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι Βαυαροί έφεραν τούμπα το ματς και έφυγαν με το 2-1 από την Κοπεγχάγη που… στάθηκε αντάξια των προσδοκιών. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηττήθηκε 3-2 από τα “λιοντάρια” και παρέμεινε τελευταία στον όμιλο χωρίς νίκη.

Κοπεγχάγη – Μπάγερν Μονάχου 1-2

Aναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, με την Μπάγερν να ελέγχει το παιχνίδι. Στη συνέχεια η Κοπεγχάγη ανέβασε ρυθμό και μάλιστα λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, με τον Ελιονούσι, ο οποίος μπήκε στην μεγάλη περιοχή των Βαυαρών και σουτάρει, με τον κίπερ των Γερμανών να αποκρούει εντυπωσιακά. Η Μπάγερν στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με το 0-0 να παραμένει έως το τέλος.

Στο δεύτερο μέρος, η Κοπεγχάγη μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και στο 56ο λεπτό βρήκε το γκολ. Ο Λεράγκερ πήρε το ριμπάουντ και νίκησε τον αντίπαλο κίπερ κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του. Στο 67ο λεπτό, ήρθε η ισοφάριση για την Μπάγερν Μονάχου. Ο Μουσιάρε πέρασε τους αντιπάλους του και σούταρε νικώντας τον αντίπαλο κίπερ, φέρνοντας την απόλυτη ισορροπία στο ματς. Μετά από λάθος των Δανών όμως στο 83ο λεπτό, ο Μίλνερ πήρε τη μπάλα και τροφοδότησε τον Τελ που σκόραρε και έκανε την ανατροπή για την ομάδα του.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γαλατασαράι 2-3

Δυναμικό ξεκίνημα για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της. Αρχικά απείλησε με τον Χόιλουντ, που έκανε το γύρισμα από τα αριστερά με τον Φερνάντες να μην προλαβαίνει τη μπάλα και να κάνει κακό τελείωμα. Οι “κόκκινοι διάβολοι” συνέχισαν να πιέζουν, με τις προσπάθειές τους να αποδίδουν καρπούς, με τον Ράσφορντ να τροφοδοτεί τον Χόιλουντ ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η Γαλατασαράι αντέδρασε άμεσα, με τον Ζαχά να κάνει εξαιρετική ενέργεια, να πατά στην περιοχή της Γιουνάιτεντ και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Οι Τούρκοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και έψαξαν το γκολ. Ο Ακτούρκογλου σούταρε μέσα από την περιοχή όμως η προσπάθειά του κόπηκε. Οι “κόκκινοι διάβολοι” θέλησαν να πιέσουν ξανά και βρήκαν δίχτυα με τον Χόιλουντ, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε καθώς ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Στο 67ο λεπτό, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ. Ο Χόιλουντ έκανε την ντρίπλα μέσα στην περιοχή και… κρέμασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Γαλατασαράι όμως, έδωσε ξανά την απάντησή της, φέρνοντας και πάλι την απόλυτη ισορροπία στο ματς. Ο Γιλμάζ βρήκε τον Ακτούρκογλου και αυτός με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 77 ο Κασεμίρο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή, άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες και έδωσε την ευκαιρία στη Γαλατά να βρεθεί στα 11 βήματα. Ο Ικάρντι ανέλαβε την εκτέλεσή του και… αστόχησε. Όμως, τέσσερα λεπτά αργότερα διόρθωσε το λάθος του, νικώντας τον Ονάνα και δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.