Έκλεψε τη… νίκη στο 90+5 η Μπράγκα | Σημαντικό τρίποντο για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ

Oι Ισπανοί επικράτησαν 2-0 της Σάλτσμπουργκ εκτός έδρας στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στον τέταρτο όμιλο. Στο παιχνίδι του τρίτου ομίλου, οι Πορτογάλοι με γκολ στην εκπνοή της αναμέτρησης, έκαναν την απόλυτη ανατροπή και επικράτησαν 3-2 επί της Ουνιόν στο Βερολίνο.

Ουνιόν Βερολίνου – Μπράγκα 2-3

Mε τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η Ουνιόν Βερολίνου την αναμέτρηση, βρίσκοντας δίχτυα μόλις στο 4ο λεπτό με τον Γκόσενς, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε καθώς ο διαιτητής έδειξε πως υπάρχει οφσάιντ στο ξεκίνημα της επίθεσης. Οι δύο ομάδες συνέχισαν δυνατά και προσπάθησαν να βρουν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Στο 30ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που σκόραραν και πάλι. Ο Κραλ βρήκε τον Μπέκερ, ο οποίος με όμορφη ενέργεια βρέθηκε μπροστά στον τερματοφύλακα και σούταρε γράφοντας το 1-0. Έπειτα από επτά λεπτά, οι Γερμανοί κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Μπέκερ και πάλι με όμορφο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου μέρους, οι Πορτογάλοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1. Ο Νιακατέ πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και σκόραρε κάνοντας μειώνοντας για την ομάδα του.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Μπράγκα ήταν περισσότερο κινητική, απείλησε και έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση. Ο Χόρτα βρήκε τον Μπρούμα ο οποίος σούταρε για το 2-2 και έφερε το ματς στην απόλυτη ισορροπία. Οι Πορτογάλοι, προσπάθησαν να βρουν και τρίτο τέρμα, με την Ουνιόν να προσπαθεί και εκείνη να πιέσει για να πάρει και πάλι το προβάδισμα. Όμως στην εκπνοή της αναμέτρησης, ο Κάστρο έκανε το 3-2 για την Μπράγκα, φτάνοντας στην απόλυτη ανατροπή και δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Σάλτσμπουργκ – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2

Ιδανικό ξεκίνημα για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ η οποία από νωρίς πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Μέντες βρήκε όμορφα τον Ογιαρθάμπαλ ο οποίος με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Σλάγκερ και έγραψε το 1-0. Οι Ισπανοί βρήκαν ακόμη ένα γρήγορο γκολ, με τον Μέντες, κάνοντας από νωρίς μόλις στο 27ο λεπτό το 2-0, παίρνοντας το προβάδισμα. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Σάλτσμπουργκ είχε την ευκαιρία να μειώσει καθώς μόλις στο 48ο λεπτό, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα σε μαρκάρισμα του Ρεμίρο. Όμως, μετά από εξέταση του VAR, πήρε πίσω την απόφασή του. Η Σάλτσμπουργκ δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ να κρατά το προβάδισμά της και να παίρνει τη νίκη με 2-0.