Ο Βάσκεθ την έστειλε… στη θέση της | Νίκη… ανάσα με ανατροπή για τη Μαγιόρκα

Στα ματς που έριξαν την “αυλαία” της 18ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος, οι “μπερμεγιόνες” επιβλήθηκαν με 3-2 της Οσασούνα, τη στιγμή που η “Βασίλισσα”… αν και δυσκολεύτηκε, σκόραρε στις καθυστερήσεις και πήρε το “τρίποντο” στην έδρα της Αλαβές.

Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της La Liga, η Μαγιόρκα κατάφερε να πανηγυρίσει μία σημαντική νίκη με 3-2 επί της Οσασούνα. Έτσι, οι “μπερμεγιόνες” ανέβηκαν στους 18 βαθμούς, τη στιγμή που η αντίπαλός της έμεινε στους 19 βαθμούς και δεν κατάφερε να… σκαρφαλώσει στη βαθμολογία.

Παράλληλα, η Ρεάλ Μαδρίτης ήθελε να εκμεταλλευτεί το… χριστουγεννιάτικο δώρο που της έκανε η Χιρόνα, η οποία ήρθε ισόπαλη (1-1) με την Μπέτις, και τα κατάφερε στην έδρα της Αλαβές στις καθυστερήσεις με γκολ του Λούκας Βάσκεθ. Έτσι, οι Μαδριλένοι “έκλεισαν” στην κορυφή της κατάταξης τη χρονιά με 45 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στους 16 βαθμούς και σε θέση κοντά στην… επικίνδυνη ζώνη.

Μαγιόρκα-Οσασούνα 3-2

Η Μαγιόρκα βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, καθώς η Οσασούνα προηγήθηκε με γκολ του Πάμπλο Ιμπάνιες, ωστόσο η αντίδρασή της ήταν άμεση. Ο Νάτασιτς εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ροντρίγκες και στο 12′, έφερε το ματς στα ίσα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν “στροφές” στο δεύτερο μέρος. Συγκεκριμένα, στο 53ο λεπτό, ο Ροντρίγκες από δημιουργός έγινε “εκτελεστής” και έβαλε σε θέση “ισχύος” τη Μαγιόρκα, η οποία έκανε το 3-1 στο 62ο λεπτό με γκολ του Αντόνιο Ραΐγιο. Οι “μπερμεγιόνες” είχαν το “πάνω χέρι”, όμως στις καθυστερήσεις του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-2 χάρη στο τέρμα που πέτυχε ο Ραούλ. Η Μαγιόρκα πανηγύρισε τη νίκη και έτσι πήρε… ανάσα με “φόντο” την παραμονή της στη La Liga.

Aλαβές-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1

Η Ρεάλ ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και έχασε σπουδαίες ευκαιρίες με τους Βαλβέρδε και Κρος. Η Αλαβές ισορρόπησε την κατάσταση, όμως ο ρυθμός δεν ήταν ο ανάλαγος για να δημιουργηθεί μεγάλη στιγμή για την επίτευξη κάποιου γκολ και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το… απόλυτο μηδέν. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 54′, η “Βασίλισσα” έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Νάτσο, κάτι που της δυσκόλεψε το έργο για το “διπλό”. Στο 75′, ο Ροντρίγκο συνέκλινε από τα αριστερά, εκτέλεσε μέσα από την περιοχή και αστόχησε. Στις καθυστερήσεις του ματς, η Αλαβές έγινε απειλητική με την κεφαλιά του προωθημένου Μάριν, όμως ο Κέπα κράτησε το “μηδέν”. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ο Λούκας Βάσκεθ ήταν αυτός που έδωσε τη λύση στη Ρεάλ, καθώς με κεφαλιά μετά το κόρνερ του Κρος, σημείωσε το γκολ… νίκης για τους Μαδριλένους.