Τρίποντο-οξυγόνο για τη Σεβίλλη | “Χαλάστρα” της Χετάφε σε Ατλέτικο και Γκριεζμάν

Οι Σεβιγιάνοι επικράτησαν εύκολα εκτός έδρας με 3-0 της Γρανάδα και πήραν… βαθμολογική ανάσα. Στο “Γουάντα Μετροπολιτάνο”, οι “ροχιμπλάνκος”, που έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 38ο λεπτό της αναμέτρησης, ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 3-3 κόντρα στην Χετάφε και απομακρύνθηκαν από την πρώτη δυάδα της βαθμολογίας.

Η Σεβίλλη πέτυχε την πρώτη της νίκη μετά τις 26 Σεπτεμβρίου στη La Liga, επικρατώντας εκτός έδρας με 3-0 της Γρανάδα, στο ντεμπούτο του Κίκε Σάντσεθ Φλόρες στον πάγκο των Σεβιγιάνων.

Τα γκολ για τους Ανδαλουσιάνους πέτυχαν οι Πεντρόσα (23′), Οκάμπος (32′) και Σέρχιο Ράμος (49′), φτάνοντας έτσι τους 16 βαθμούς, ενώ η Γρανάδα έχει 8 και παραμένει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ατλέτικο Μαδρίτης – Χετάφε 3-3

Η Ατλέτικο Μαδρίτης γκέλαρε για δεύτερο σερί παιχνίδι στη La Liga, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 3-3 με τη Χετάφε στο “Γουάντα Μετροπολιτάνο”. Οι “ροχιμπλάνκος” έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 38′ λόγω της αποβολής του Σάβιτς.

Όμως οι παίκτες του Τσόλο Σιμεόνε άνοιξαν το σκορ στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Αντουάν Γκριεζμάν, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 53′ με τον Μπόρχα Μαγιοράλ, που έκανε το 1-1. Οι “ροχιμπλάνκος” παρά το γεγονός ότι είχαν αριθμητικό μειονέκτημα δέκα λεπτά αργότερα (63′) βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Μοράτα για το 2-1. Έξι λεπτά μετά (69′), ο Γκριεζμάν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 3-1 και έφτασε τα 173 γκολ με τη φανέλα της Ατλέτικο, πιάνοντας τον Λουίς Αραγονιές στην κορυφή της λίστας με τους πρώτους σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου.

Η Χετάφε το πάλεψε και κατάφερε να πάρει την ισοπαλία. Αρχικά, ο Όσκαρ Ροντρίγκες στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης μείωσε σε 3-2 και στο 90+3′ ο Μαγιοράλ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-3.