“Στάση” της Χιρόνα στην Ανδαλουσία | “Σκόνταψε” η Ρεάλ Σοσιεδάδ

Η ομάδα του Μίτσελ, έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες νίκες αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την Ρεάλ Μπέτις στο “Estadio Benito Villamarín” για την 18η αγωνιστική της La Liga. Έτσι, οι Καταλανοί παρέμειναν στην κορυφή, περιμένοντας το αποτέλεσμα της Ρεάλ Μαδρίτης για να δει αν θα έχει συγκάτοικο στην πρώτη θέση. Η Κάντιθ κόλλησε στο μηδέν (0-0) με τους Βάσκους στο “Estadio Ramon de Carranza”.

Ρεάλ Μπέτις-Χιρόνα 0-1

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δυο ομάδες να ήταν συντηρητικές στο ξεκίνημα του αγώνα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και είχα την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 21′, η ομάδα της Ανδαλουσίας δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή του ματς. Ο Πέρεζ “πάτησε” στην μεγάλη περιοχή και αλλά η μπάλα “έγλυψε” το οριζόντιο δοκάρι. Στο 23′ ήταν η σειρά της Χιρόνα να απειλήσει στα αντίπαλα “καρέ”. Ο Σάβιο υποδέχτηκε μια υπέροχα μια πάσα και αλλά η προσπάθειά του “σταμάτησε” πάνω στον Ρουί Σίλβα. Στην συνέχεια, υπήρξε ένας μονόλογος ευκαιριών της Μπέτις. Στο 25′, το σουτ του Ντιαό δεν βρήκε στόχο, ενώ και οι προσπάθειες των Χοσέ και Πέρεζ δεν “ανησύχησαν” τον Γκασανίγκα. Έτσι, κόντρα στην ροή του αγώνα, οι Καταλανοί “κέρδισαν” πέναλτι, με τον “ασταμάτητο” Ντόβμπικ να μην λαθεύει και να κάνει το 1-0. Με αυτό το γκολ, συνεχίζει την άριστη του σχέση, φέτος, με τα αντίπαλα δίχτυα ο Ουκρανός επιθετικός, ο οποίος έφτασε τα 11 τέρματα και βρίσκεται στην τρίτη θέση των σκόρερ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν με στόχο να βρουν την άμεση ισοφάριση, ενώ οι φιλοξενούμενοι για να κρατήσουν “ασφαλές” το προβάδισμά τους. Βέβαια, η ομάδα του Μίτσελ είχε τις ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμα της αλλά τα τελειώματα του Ντόβμπικ και του Σάβιο ήταν “άστοχα”. Στην συνέχεια, η Μπέτις ανέβασε πιο ψηλά τις γραμμές και την πίεση της στα καρέ της Χιρόνα. Η πίεση απέδωσε καρπούς στο 88′ για τους γηπεδούχους, με τον Πεσέλα να βρίσκεται στο σωστό σημείο και με ένα ψύχραιμο πλάσε έκανε το 1-1. Το σκηνικό δεν άλλαξε έως το φινάλε με τις δυο ομάδες να μένουν ίσοπαλες (1-1).

Έτσι, με αυτό το αποτέλεσμα η Χίρονα παραμένει προσωρινά στην κορυφή με 45 βαθμούς και αναμένει για την αναμέτρηση της Ρεάλ Μαδρίτης για να δει αν θα έχει “συγκάτοικο”. Από την άλλην η Ρεάλ Μπέτις έμεινε στην 7η θέση με 28 βαθμούς.

Κάντιθ-Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-0

Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις, οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες (0-0) για την 18η αγωνιστική της La Liga. Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ρυθμός ήταν αργός με την παραγωγή των φάσεων πενιχρή. Έτσι, στο 22′ οι γηπεδούχοι δημιούργησαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο ματς αλλά η προσπάθεια του Ράμος “σταμάτησε” πάνω στον Ρεμίρο. Αυτή, μάλιστα, ήταν η μοναδική ουσιαστική στιγμή στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα ήταν διαφορετική, με τις δυο ομάδες να ήταν πιο δραστήριες. Μάλιστα, στο 47′ ο Ουμάρ βρέθηκε μόνος του μπροστά αλλά το τελείωμα του δεν ήταν το ιδανικότερο, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 59′, οι φιλοξενούμενοι έχασαν εκ νέου ευκαιρία αλλά η εκτέλεση του Θουβιμέντι “τράνταξε” το οριζόντιο δοκάρι. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης οι δυο ομάδες δεν βρήκαν το δρόμος προς τα δίχτυα, μένοντας στο 0-0.

Έτσι, η Ρεάλ Σοσιεδάδ έμεινε στην 6η θέση με 31 βαθμούς, ενώ η Κάντιθ την 17η με 15.