Ο Νούνιες έβαλε τη “σφραγίδα” του στην ανατροπή

Με πρωταγωνιστή τον Ουρουγουανό επιθετικό που πέτυχε και τα δύο τέρματα, η Λίβερπουλ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ επί της Νιουκάστλ και να επικρατήσει με 2:1 στο “St. Jame’s Park” για την τρίτη αγωνιστική της Premier League.

Αήττητη παρέμεινε η Λίβερπουλ μετά από ένα συναρπαστικό ματς που διεξήχθη στην έδρα της Νιουκάστλ. Οι “ρεντς” έμειναν με 10 παίκτες από το 27′, λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα στον Φαν Ντάικ και “έκλεισε” το πρώτο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 1:0 χάρη στο γκολ του Γκόρντον. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δεν τα παράτησε και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Νούνιες, ο οποίος πέτυχε τα δυο γκολ της ομάδας του, ήρθε η ανατροπή και το “τρίποντο” με 2:1 μέσα στο “St. Jame’s Park”.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο “St. Jame’s Park”, με τις δυο ομάδες να μην… βιάζονται να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Στο 17ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς για τη Λίβερπουλ, με τον Ντίας να πραγματοποιεί μία εξαιρετική ατομική ενέργεια, να “πατάει” περιοχή, όμως ο Πόουπ είπε “όχι”. Η Νιουκάστλ άρχισε να πιέζει τους “ρεντς” και στο 25′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ του αγώνα. Ο Σαλάχ γύρισε την μπάλα στον Αλεξάντερ Άρνολντ, όμως εκείνος υπέπεσε σε αβίαστο λάθος, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Γκόρντον, ο οποίος πάτησε περιοχή και εκτέλεσε για το 1:0. Λίγο αργότερα, ο Φαν Ντάικ δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα, η οποία επιβεβαιώθηκε και από την εξέταση του VAR, μετά για σκληρό φάουλ στον Ίσακ. Οι “καρακάξες” συνέχισαν να πιέζουν και στο 33′ έχασαν ευκαιρία με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ από ιδανική θέση και στη συνέχεια της φάσης ο Τονάλι εκτέλεσε στην κίνηση, όμως η μπάλα κατέληξε κόρνερ για τους γηπεδούχους. Στο 36′, το σύνολο του Έντι Χάου είχε ακόμα μία μεγάλη στιγμή. Ο Αλμιρόν κατέβασε την μπάλα στην περιοχή, εκτέλεσε, ο Άλισον με τρομερή απόκρουση έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και με δεύτερη επέμβαση την έστειλε κόρνερ. Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε εκατέρωθεν και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το 1:0 για τους γηπεδούχους.

Η Νιουκάστλ μπήκε το ίδιο δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50ο λεπτό, ο Ζοέλιντον με μία όμορφη προσπάθεια, βρήκε τον Αλμιρόν, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 57′, ο Τονάλι έκανε ένα… ύπουλο γύρισμα και χρειάστηκε η καθοριστική παρέμβαση του Αλεξάντερ Άρνολντ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ανέβασε σταδιακά την απόδοσή της και στο 67ο λεπτό έχασε σημαντική ευκαιρία. Ο Ζότα έκανε την κάθετη πάσα, ο Σαλάχ εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα βρήκε στον Μπότμαν και στη συνέχεια κόρνερ. Ο Αλμιρόν όμως παρέμεινε ως ένας… πονοκέφαλος για την άμυνα των “ρεντς” και στο 76′ απείλησε για το 2:0. Μετά από ωραία ατομική ενέργεια, εκτέλεσε, όμως σημάδεψε το δοκάρι, το οποίο ήταν το δεύτερο για εκείνον σήμερα. Κόντρα στη ροή του ματς, η Λίβερπουλ κατάφερε στο 81ο λεπτό να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ζότα έβγαλε την μπαλιά, ο Μπότμαν δεν υπολόγισε σωστά, δίνοντας την ευκαιρία στον Νούνιες να βγει απέναντι στον Πόουπ. Ο Ουρουγουανός επιθετικός δεν λάθεψε και εκτέλεσε για το 1:1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν το γκολ της νίκης, όμως αυτό άνηκε στην ομάδα του Κλοπ. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ο Ουρουγουανός φορ βγήκε στην πλάτη της άμυνας από την κάθετη του Σαλάχ και τελείωσε εξαιρετικά για το 2:1, χαρίζοντας το “τρίποντο” στη Λίβερπουλ.

ΓΚΟΛ: 25′ Γκόρντον / 81′, 90’+4′ Νούνιες
ΔΟΚΑΡΙ: 36′, 76′ Αλμιρόν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 51′ Τρίπιερ / 6′ Άρνολντ, 85′ Νούνιες
ΚΟΚΚΙΝΗ: 28′ Φαν Ντάικ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Φαν Ντάικ είδε την πρώτη του κόκκινη κάρτα με τη Λίβερπουλ στη… 225η εμφάνισή του.

Νιουκάστλ (Έντι Χάου): Πόουπ, Τρίπιερ, Σερ, Μπότμαν (87′ Τάργκετ), Μπέρν, Μπρούνο Γκιμαράε, Τονάλι (72′ Λόνγκσταφ), Ζοέλιντον (82′ Άντερσον), Αλμιρόν, Ίσακ (72′ Γουίλσον), Γκόρντον (72′ Μπαρνς).

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Μάτιπ (77′ Νούνιες), Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Έντο (58′ Έλιοτ), ΜακΆλιστερ (77′ Κουάνσα), Σόμποσλαϊ, Ντίας (33′ Γκόμεζ), Χάκπο (58′ Ζότα), Σαλάχ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής στην Premier League: