Πήρε τη νίκη με… μέταλλο Πρωταθλήτριας | “Πλήγωσε” τη Μπέρνλι η Άστον Βίλα

Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις περιλάμβανε η αγωνιστική ημέρα για την τρίτη αγωνιστική της Premier League, με τους Πολίτες να… κλέβουν τη νίκη στην εκπνοή με 2:1 και τους “χωριάτες” να επιστρέφουν στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας των “The Clarets” με 3:1.

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, έβαλε δύσκολα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που… ίδρωσε για να πάρει τη νίκη με 2:1, με τον Χάαλαντ να βρίσκεται σε κακή ημέρα και να αστοχεί σε πέναλτι. Η Άστον Βίλα από την άλλη, είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στη Μπέρνλι επικρατώντας 3:1 και επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Μπέρνλι – Άστον Βίλα 1:3

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Άστον Βίλα η οποία βρήκε γκολ με το… καλησπέρα, μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Γουότκινς έκανε τη σέντρα με τον Κας να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και να ανοίγει το σκορ, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Οι “χωριάτες” κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου, με τον Κας να βάζει ένα τρομερό γκολ για το 2:0. Στο δεύτερο μέρος, η Μπέρνλι μπήκε με το… πόδι στο γκάζι πετυχαίνοντας ένα γρήγορο γκολ, μόλις στο 48ο λεπτό. Ο Φόστερ με σουτ, βρήκε δίχτυα και μείωσε σε 2:1 για την ομάδα του. H Άστον Βίλα, έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη της επί των «The Clarets» σκοράροντας και τρίτο τέρμα με τον Ντιαμπί..

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Σίτι 1:2

Η Σίτι είχε τον έλεγχο με το… καλησπέρα στο ματς, απειλώντας από νωρίς με τον Χάαλαντ που δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ από πλεονεκτική θέση. Οι Πολίτες συνέχισαν να πιέζουν και έψαξαν το γκολ. Αρχικά με την κεφαλιά του Ρόδρι, ενώ στη συνέχεα με τον Ακέ που ενώ βρήκε δίχτυα αυτό ακυρώθηκε καθώς διαπιστώθηκε πως υπάρχει παράβαση στην αρχή της φάσης. Στο 27ο λεπτό, ήρθε και η καλύτερη στιγμή για τη Σίτι, με τον Χάαλαντ, όμως ο Φοντέρινγκχαμ είπε όχι. Στο 37ο λεπτό, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Ίγκαν, έχοντας τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Χάαλαντ ανέλαβε την εκτέλεσή του, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Η Σέφιλντ, προσπάθησε να πάρει τα πάνω της μετά την ευκαιρία που της έδωσε ο Νορβηγός και απείλησε χωρίς να καταφέρει να σκοράρει.

Στο δεύτερο μέρος, οι Πολίτες, μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια, ψάχνοντας το πολυπόθητο τέρμα. Απείλησαν αρχικά με τα σουτ του Ρόδρι, αλλά και τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Χάαλαντ. Στο 63ο λεπτό, ο Χάαλαντ έλυσε τον γόρδιο δεσμό! Ο Γκρίλις έβγαλε φοβερή σέντρα από τα αριστερά και ο Νορβηγός με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1:0. Λίγο αργότερα, οι Πολίτες έφτασαν στην επίτευξη δεύτερου τέρματος, με τον Χάαλαντ να υποδεικνύεται σε θέση οφσαίντ. Η Σέφιλντ βγήκε μπροστά και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, η οποία ήρθε στο 85ο λεπτό. Μετά από λάθος του Γουόκερ, ο Μπόγκι σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1:1. Η Σίτι πιεσμένη από τον χρόνο και σοκαρισμένη από το γκολ που δέχθηκε, προσπάθησε να σώσει την ημέρα. Ο Ρόδρι με απίθανο σουτ, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Γουόκερ, έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι και έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Πρωταθλήτρια.