Γλίτωσε το… κάζο Γιουνάιτεντ | Πάγωσε… το “Emirates” η Φούλαμ

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα δεν κατάφερε να… σπάσει την πίεση της Φούλαμ, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 2:2. Από την άλλη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έκανε την απόλυτη ανατροπή κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ, γύρισε από το 2:0 και έκανε το 2:3 στο “Θέατρο των Ονείρων”.

Φουλ αγωνιστική δράση στην Premier League με τη Γιουνάιτεντ να παίρνει τη νίκη με ανατροπή κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ κάνοντας το 3:2, ενώ η Άρσεναλ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και έμεινε στο 2:2 κόντρα στη Φούλαμ στο “Emirates“.

Αναλυτικά:

Άρσεναλ – Φούλαμ 2:2

Οι “κότατζερς” αιφνιδίασαν τους “κανονιέρηδες”, καθώς πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, εκμεταλλεύτηκαν ένα λάθος των γηπεδούχων και ο Αντρέας Περέιρα τους έβαλε μπροστά στο σκορ με 1:0. Η Άρσεναλ άρχισε να ανεβάζει στροφές σιγά-σιγά, ωστόσο ο Λένο έβαλε δύσκολα στην πρώην του ομάδα. Ο Γερμανός τερματοφύλακας σταμάτησε τους Σάκα και Μαρτινέλι, σε δύο μεγάλες ευκαιρίες, που είχαν λίγο μετά το μισάωρο. Στο 41′ οι παίκτες του Αρτέτα βρήκαν δίχτυα με τον Όντεγκαρντ, ο οποίος όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. H Άρσεναλ βρήκε τέρμα στο 70ο λεπτό, με τον Σάκα να γράφει το 1:1. Τρία λεπτά αργότερα, οι “κανονιέρηδες” έκαναν την ανατροπή με τον Ενκέτια να γράφει το 2:1 και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 83ο λεπτό, ο Μπάσεϊ είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Τίρνεϊ και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Έβερτον – Γουλβς 0:1

Κυριαρχή στο “Γκούντισον Παρκ” η Έβερτον, όμως τα “ζαχαρωτά” υστέρησαν στην τελική προσπάθεια και δεν μπόρεσαν να κεφαλοποιήσουν την ανωτερότητά τους στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Πρωταγωνιστής ο Ντανζούμα, ο οποίος είχε δύο εξαιρετικές στιγμές για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα στο 14′ και στο 36′, όμως δεν τα κατάφερε. Η Γουλβς… έκλεψε τη νίκγ από την Έβερτον με γκολ στο 87ο λεπτό. Ο Νέτο βρήκε τον Καλάιτζιτς, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1:0.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νότιγχαμ Φόρεστ 3:2

Απίθανα πράγματα έγιναν στο “Ολντ Τράφορντ”, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν δύο γκολ στα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης και να “παγώνουν” το Μάντσεστερ. Ο Αβονίγι έφυγε στη κόντρα, μετά από κόρνερ της Γιουνάιτεντ και νίκησε σε τετ-α-τετ τον Ονάνα για το 1:0 στο 2′. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ήρθε το 2:0 με κεφαλιά του Μπολί στο 4′. Γρήγορα ήρθε η απάντηση από τους “κόκκινους διαβόλους”, με τον Έρικσεν να μειώνει με προβολή σε 2:1 στο 17′. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κασεμίρο σπατάλησε μία τεράστια ευκαιρία, αφού αστόχησε με κεφαλιά σε κενή εστία. Η Γιουνάιτεντ μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 52ο λεπτό, έφερε την ισορροπία στο ματς. Ο Μπρούνο τροφοδότησε τον Κασεμίρο και εκείνος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2:2. Στο 75ο λεπτο, η ομάδα του Τεν Χαγκ κέρδισε πέναλτι, με τον Μπρούνο Φερνάντες να το εκτελεί εύστοχα και να κάνει το 3:2.

Μπρέντφορντ – Κρίσταλ Πάλας 1:1

Σε κακό ποιοτικά πρώτο μέρος, οι “μέλισσες” βρήκαν τον τρόπο να πάρουν προβάδισμα στην αναμέτρηση. Ο Σάντε έκανε το 1:0 στο 18′, έπειτα από μία πολύ ωραία ατομική προσπάθεια και έβαλε μπροστά την Μπρέντφορντ, γκολ το οποίο “χώριζε” τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα, με την Κρίσταλ Πάλας να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Φλέκεν. Η Κρίσταλ Πάλας το πάλεψε στο δεύτερο μέρος και στο 76ο λεπτό βρήκε δίχτυα για την ισοφάριση. Ο Άντερσεν σκόραρε και έκανε το 1:1.