Τρίποντο με… σφραγίδα Στέρλινγκ η Τσέλσι

Την παρθενική τους νίκη πέτυχαν οι “μπλε” απέναντι στους “καπελάδες”, αφού επικράτησαν με 3:0 στο “Stamford Bridge” στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Premier League.

Ο “νόμος” του Ραχίμ Στέρλινγκ επιβλήθηκε στο “Stamford Bridge”, με τους “μπλε” να γεύονται την πρώτη τους νίκη στην Premier League, καθώς επικράτησαν με 3:0 της Λούτον. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Άγγλος επιθετικός ο οποίος πέτυχε δυο γκολ στον αγώνα, ενώ έδωσε και την ασίστ για πρώτο γκολ του Τζάκσον.

O αγώνας

Στο ξεκίνημα η Τσέλσι “κυριαρχούσε” επιθετικά. Οι “μπλε” είχαν καλή στιγμή στο 5΄αλλά το σουτ του Στέρλινγκ βρήκε στα σώματα των αμυντικών της Λούτον. Δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν πάλι με τον Στέρλινγκ. Συγκεκριμένα, στο 7′ ο Άγγλος επιθετικός επιχείρησε ένα πολύ δυνατό βολέ από την καρδιά της περιοχής αλλά ο Καμίνσκι είχε σωστή τοποθέτηση και μπλόκαρε. Η ομάδα του Ποτσετίνο η οποία είχε μπει “φουριόζα” στο ματς, ψάχνοντας το γκολ που θα τους “έλυνε” τα πόδια αλλά το σουτ του Έντσο Φερνάντες στο 15′ πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η πίεση της Τσέλσι επέφερε “καρπούς” δυο λεπτά αργότερα. Ο Ραχίμ Στέρλινγκ άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1:0 για την ομάδα του στο 17′. Ο Άγγλος επιθετικός με ένα απίθανο σλάλομ πέρασε τρεις παίκτες και τέλειωσε άψογα με το αριστερό, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ την φετινή σεζόν. Στην συνέχεια ο ρυθμός του ματς έπεσε, παρά το καλό ξεκίνημα της ομάδας του Ποτσετίνο, η οποία δεν απειλήθηκε και πήγε με το 1:0 στα αποδυτήρια.

Η Τσέλσι μπήκε στην έναρξη του δεύτερου μέρους, όπως και στο πρώτο…”κυριαρχικά”. Συγκεκριμένα, στο 50′ o Τσίλγουελ βρέθηκε απέναντι στο τέρμα, σε θέση βολής αλλά ο Άγγλος μπακ πάσαρε στον Στέρλινγκ, με την άμυνα της Λούτον να κόβει τη μεταβίβασή του. Δεν πρόλαβαν να περάσουν πέντε λεπτά και οι “μπλε” είχαν τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους αλλά το δοκάρι σταμάτησε τον Έντσο Φερνάντες να “ντυθεί” σκόρερ. Στο 61′ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους μεγάλη φάση στο ματς, με τον Σάντσεθ όμως να σταματά…το σουτ του Τζάιλς μέσα από την περιοχή. Στο 70′ η Τσέλσι διεύρυνε το προβάδισμα της… με τον Ραχίμ Στέρλινγκ. Ο 28χρονος Άγγλος φορ βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής και με ένα ωραίο γύρισμα του Μάλο Γκούστο έκανε το 2:0. Πέντε λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στο ματς, πετυχαίνοντας και τρίτο τέρμα. Στο 75′ ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Ραχίμ Στέρλινγκ από σκόρερ έγινε δημιουργός, ο οποίος σέρβιρε στον Τζάκσον για το παρθενικό του τέρμα στην Premier League.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη. Από την άλλην οι “καπελάδες” δεν έχουν πανηγυρίσει ακόμα τους πρώτους του βαθμούς στην Premier League.//ΓΓ

ΓΚΟΛ: 17′, 70′ Ραχίμ Στέρλινγκ/ 75′ Τζάκσον
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 27′ Τομ Λόκιερ, 30′ Μάρβελους Νακάμπα, 73′ Έντσο Φερνάντες, 78’Τζέικομπ Μπράουν