Ο Καρνεσέκι ύψωσε τείχος και η Αταλάντα έφυγε με το βαθμό από το “Ολίμπικο”

Οι “Μπεργκαμάσκι” είχαν σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακα τους πήραν τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας με σκορ 1-1 στην Ρώμη.
Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους “Μπεργκαμάσκι” αφού μόλις στο 9ο λεπτό ο Κοπμάινερς πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της μεγάλης περιοχής ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν αλλά την προσπάθεια του Λουκάκου απέκρουσε σε κόρνερ ο Καρνεσέκι. Στιγμές αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ με τον Ντε Κέτελαρ αλλά ο Ρούι Πατρίτσιο είχε απάντηση. Στο  36ο λεπτό ο Κάρσντόπ έπεσε μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής αρχικά διέταξε συνέχεια, αλλά μετά από παρέμβαση του VAR υπέδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντιμπάλα που δεν λάθεψε και έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 1-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη ομάδα που απείλησε πρώτη με αξιώσεις ήταν η Ρόμα αλλά ο Χόισεν δεν κατάφερε από την μικρή περιοχή να νικήσει τον πορτιέρε της Αταλάντα. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 58ο λεπτό με τον Σκαμάκα αλλά ο κ. Αουρελιάνο υπέδειξε φάουλ στην αρχή της φάσης. Ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός απείλησε εκ νέου τα καρέ του Καρνεσέκι αλλά ο Ιταλός κίπερ είχε απάντηση. Οι Ρωμαίοι συνέχισαν να σπαταλάνε ευκαιρίες με τον Λουκάκου να βρίσκεται αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα του Γκασπερίνι να φεύγει από το “Ολίμπικο” με τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας στις αποσκευές της.