Επιτέλους… τρίποντο για την ομάδα της Φρανκφούρτης, η οποία επικράτησε με 2-0 στην έδρα της επί της Χάιντενχαϊμ για την 7η “στροφή” του πρωταθλήματος της Bundesliga.
Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa Conference League, Άιντραχτ Φρανκφούρτης πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά από την πρεμιέρα του, επικρατώντας με 2-0 στην έδρα της επί της Χάιντενχαϊμ.
Το πρώτο “τρίποντο” ήταν αυτό για τους “αετούς” μετά από το 1-0 της πρεμιέρας του πρωταθλήματος επί της Ντάρμστατ. Χρειάστηκε να περάσει 1,5 μήνας, όμως η Άιντραχτ “χαμογέλασε”. Τα γκολ σημείωσαν ο Λάρσον στο 39′ και ο Κνάουφ στο 72′.
Ο Κλάους Τοπμέλερ επέλεξε τους εξής παίκτες: Τραπ, Τούτα, Κοχ, Πάτσο, Λάρσον (90΄ Χασέμπε), Σκίρι, Μαξ (78΄ Ενκουνκού), Μπούτα, Τσαϊμπι (90΄ Σμόλτσιτς), Μαρμούς (67΄ Φέρι), Νγκανκάμ (67΄ Κνάουφ).
Aναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής στην Bundesliga:
Παρασκευή 6 Οκτωβρίου
Γκλάντμπαχ – Μάιντζ 2-2
Σάββατο 7 Οκτωβρίου
Άουγκσμπουργκ – Ντάρμσταντ 1-2
Λειψία – Μπόχουμ 0-0
Μπορούσια Ντόρτμουντ – Ουνιόν Βερολίνου 4-2
Στουτγκάρδη – Βόλφσμπουργκ 3-1
Βέρντερ Βρέμης – Χόφενχαϊμ 2-3
Κυριακή 8 Οκτωβρίου
Μπάγερ Λεβερκούζεν – Κολωνία 3-0
Μπάγερν Μονάχου – Φράιμπουργκ 3-0
Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Χάιντενχαϊμ 2-0
Δείτε τη βαθμολογία της Bundesliga, κάνοντας κλικ ΕΔΩ.//Γ.