Η Μπάγερν επέστρεψε στις νίκες και… κοιτάει κορυφή

Οι Βαυαροί πραγματοποίησαν αρκετά καλή εμφάνιση στην έδρα τους και επιβλήθηκαν με 3-0 επί της Φράιμπουργκ για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Bundesliga.

Ένα σημαντικό “τρίποντο” πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου, η οποία επικράτησε με 3-0 επί της Φράιμπουργκ, αντίπαλου του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League, μειώνοντας την απόσταση για την κορυφή της βαθμολογίας στο πλαίσιο της 7ης “στροφής” του γερμανικού πρωταθλήματος.

Το ματς ξεκίνησε με την Μπάγερν να έχει τον πρώτο λόγο στην κυκλοφορία της μπάλας και μάλιστα μόλις στο 12ο λεπτό, βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ του αγώνα. Ο Μίλερ βρήκε τον Κομάν, ο οποίος με ένα εκπληκτικό μακρινό σουτ, νίκησε τον Ατουμπόλου για το 1-0. Λίγο αργότερα, οι Βαυαροί συνέχισαν να πιέζουν και στο 25′, διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Χάρι Κέιν πάσαρε στον Σανέ, ο οποίος χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, έστειλε την μπάλα στην κενή εστία για το 2-0. Ο Σανέ λίγο πριν την ανάπαυλα σκόραρε ξανά, ωστόσο το τέρμα του ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα ήταν τελείως διαφορετική, με τη Φράιμπουργκ να αμύνεται καλά και τους γηπεδούχους να ρίχνουν λίγο το ρυθμό. Το… κερασάκι στην τούρτα για το “τρίποντο” της ομάδας του Τόμας Τούχελ, έβαλε ο Κινγκσλέ Κομάν, σε μια φάση που ο Λάιμερ βρήκε την ασίστ και ο Γάλλος μέσος με ένα σουτ από το όριο της περιοχής, έκανε το 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

ΓΚΟΛ: 12′, 85′, Κομάν, 25′ Σανέ