Τα έδωσαν όλα και έμειναν στο “Χ” Γκλάντμπαχ και Μάιντζ

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν γκολ και θέαμα στο Μένχεγκλαντμπαχ με τους γηπεδούχους να προηγούνται, την Μάιντζ να κάνει την ολική ανατροπή αλλά τον Σκάλι να της στερεί τους τρεις βαθμούς στο 88′.

Ο Αγώνας

Το παιχνίδι στο “Μπορούσια Πάρκ” ξεκίνησε δυναμικά με τους γηπεδούχους να απειλούν στο 9′ με τον Πλεά να αστοχεί για λίγα εκατοστά. Ο ίδιος δοκίμασε ξανά στο 14′ με τον Ζέντνερ να αποκρούει. Ο Γάλλος φορ ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου ψάχνοντας το γκολ και στο 20′ με κεφαλιά. Το γκολ ήρθε δύο λεπτά αργότερα για την Γλάντμπαχ. Ο Χόνορατ έκανε ωραία σέντρα και ο Νέουχαουζ σκόραρε με κεφαλιά για να κάνει το 1-0. Προβάδισμα που κράτησε μόνο δύο λεπτά, αφού στο 24′ ο Γκρούντα έφερε το ματς στα ίσια για τη Μάιντζ  με ωραίο σουτ. Στο επόμενο δεκάλεπτο η Μπορούσια κυριάρχησε και έφτιαξε φάσεις με τους Πλεά, Χονοράτ, Σιεμπατσιό για να πάρει το προβάδισμα, δίχως να “καρποφορήσουν”. Η φάση του τελευταίου ήταν η μεγαλύτερη, με την άμυνα να διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή και το 1-1 να μένει ως το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Μάιντζ απείλησε με τον Λι στο 53′, ο οποίος δεν τελείωσε καλά τη φάση μέσα από την περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και άλλη ευκαιρία στο 63′ με την κεφαλιά του Αζόρκ να καταλήγει λίγο έξω. Στο 68′ οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Ενγκουμού, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έδιωξε σε κόρνερ. Από αυτό κέρδισε κεφαλιά ο Ικατούρα, χωρίς αποτέλεσμα. Στο 75′ η Μάιντζ πήρε το προβάδισμα με τον Μπαρκόκ κόντρα στη ροή του παιχνιδιού. Στα επόμενα λεπτά η Γκλάντμπαχ πίεσε ασφυκτικά με τρεις φάσεις σε τρία λεπτά. Τσνανκάρα δις και Ενγκουμού έχασαν πολύ σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν αμέσως. Το κατάφερε στο 88′ φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια μετά από ωραία συνεργασία Σκάλι και Ενγκουμού με τον πρώτο να τελειώνει τη φάση και να κάνει το 2-2. Αυτό έμελε να είναι και το τελικό σκορ του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.