Σπουδαίες νίκες για Μετς και Μπρεστ | Όρθια με δέκα παίκτες η Χάβρη

Η ομάδα της Βρετάνης συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις (7η θέση) με τη νίκη στην έδρα της Μονπελιέ (3-1). Με το “διπλό” έφυγαν και οι Γρανάτες από τη Λοριάν (3-2), απέδρασε από τη Ναντ η Χάβρη, με παίκτη λιγότερο (0-0).

Λοριάν – Μετς 2-3

Η αναμέτρηση στη Βρετάνη ξεκίνησε με γκολ… από τα αποδυτήρια. Ο Σαμπάλι σκόραρε, μόλις, στο πρώτο λεπτό μετά από ασίστ του Φαν ντε Κέρκοφ, δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, απάντησαν άμεσα με τον Φέβρ στο 7′ (1-1). Σε ένα πλούσιο πρώτο ημίωρο, η Λοριάν κατάφερε να φέρει “τούμπα” το ματς, με σουτ του Κρουπί στο 22′ από το ύψος της περιοχής (2-1). Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μπόλονι ισοφάρισε με κεφαλιά του Τραορέ στο 64′ (2-2). Μάλιστα δεν αρκέστηκε σε αυτό, κάνοντας και αυτή την δική της ανατροπή στο 83′ με πέναλτι του Ζάλοου (3-2). Στα εναπομείναντα λεπτά κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα και να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο.

Μονπελιέ – Μπρεστ 1-3

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, μέχρι και την άτυχη στιγμή για τον Εστέβ. Ο στόπερ των γηπεδούχων έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας “δώρο” το 1-0 στους φιλοξενούμενους. Το υπόλοιπο ημίχρονο κύλησε αρκετά ισορροπημένα με την Μπρεστ να διατηρεί το προβάδισμα στην ανάπαυλα. Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και συγκεκριμένα στο 50′, ο Λε Καρνινάλ υπέπεσε σε πέναλτι και ο Σαβανιέ έκανε το 1-1. Στο 64′ οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τον Λάγκε να σκοράρει μετά από ασίστ του Μουνιέ (2-1). Στις καθυστερήσεις μπήκε και το κερασάκι στην τούρτα με τον Ντουμπιά να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Ναντ – Χάβρη 0-0

Οι γηπεδούχοι είχαν την καθολική υπεροχή στο πρώτο μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν σε κάποιο γκολ. Χαρακτηριστικό ήταν το μεγάλο ποσοστό κατοχής και η, μόλις, μία τελική εντός εστίας. Η Ναντ κατάφερε να φτάσει στο γκολ με τον Γκανάγκο στο 57′, για κακή της τύχη, όμως, αυτό ακυρώθηκε. Στο 67′ ο Αγιού αποβλήθηκε δύο λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο για ένα σκληρό μαρκάρισμα. Ωστόσο, η ομάδα της Χάβρης κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, σε μια δύσκολη έδρα έστω και με παίκτη λιγότερο.