Χάνει έδαφος από την τετράδα η Μαρσέιγ

Οι Μασσαλοί αναδείχτηκαν ισόπαλοι κόντρα στο Στρασβούργο με σκορ 1-1, αποτέλεσμα που τους φέρνει στο -6 από την τέταρτη Λιλ και στο -14 από την κορυφή.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο ματς με τον Εμέγκα στο 6ο λεπτό. Ο Γκαμειρό είδε την κίνηση του Ολλανδού και αυτός με ένα άπιαστο τελείωμα νίκησε τον Λόπεθ κάνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ που δέχτηκαν πήραν μέτρα στο γήπεδο και ισοφάρισαν το ματς στο 27ο λεπτό. Ο Κλος σούταρε έξω από την περιοχή ο πορτιέρο του Στρασβούργου δεν είχε απάντηση, και οι Μασσαλοί ισοφάρισαν το ματς σε 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο αν και το σύνολο του Γκατούζο πίεσε για την ανατροπή δεν κατάφερε να πετύχει το τέρμα που θα τους έδινε την πολυπόθητη νίκη. Η αντίπαλος της ΑΕΚ μετά και το σημερινό αποτέλεσμα έχασε πολύτιμο έδαφος από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League, καθώς έμεινε στο -6 από την τέταρτη θέση, ενώ η απόσταση της από την πρωτοπόρα Παρί παρέμεινε στους 14 βαθμούς.