Το τελείωσε στο δεύτερο μέρος η Παρί

Οι πρωτοπόροι της Ligue 1 επέκτειναν στους έξι βαθμούς τη διαφορά τους από τη Μονακό, καθώς επικράτησαν με 5-2 στο “Παρκ ντε Πρενς” στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ένα γκολ και μία ασίστ ο Κιλιάν Εμπαπέ, πρωταγωνιστής για τους Μονεγάσκους ο Τακούμι Μιναμίνο.

Ο Εμπαπέ χτύπησε νωρίς την “πόρτα” της Μονακό, πιο συγκεκριμένα στο 8′, όταν η άμεση εκτέλεσή του αποκρούστηκε από τον Κον με υπερένταση. Στο 12′, οι Μονεγάσκοι απείλησαν με τον Μαγκασά και δύο λεπτά αργότερα σκόραραν με τον Βάντερσον, αλλά δυστυχώς για εκείνους από αντικανονική θέση.

Οι Παριζιάνοι κατάφεραν ελάχιστα λεπτά μετά, στο 18′, να βρουν το γκολ που θα άνοιγε το σκορ, μέσω του Γκονσάλο Ράμος ο οποίος βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή, για να πάρει το ριμπάουντ και να σκοράρει εύκολα από κοντά.

Η ομάδα από το Πριγκιπάτο όμως δεν έσκυψε το κεφάλι και έχοντας ήδη ένα μικρό μομέντουμ από το πόσο καλά στεκόταν στο γήπεδο, ισοφάρισε με τον Τακούμι Μιναμίνο στο 22′. Ο Ιάπωνας εκμεταλλεύτηκε τον εντελώς λάθος υπολογισμό του Ντοναρούμα και έκανε ψύχραιμα το 1-1.

Στο 33′, ο Κον είπε ξανά ένα μεγάλο «όχι» στον Εμπαπέ, αλλά ο Γάλλος αστέρας ήταν αποφασισμένος να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 39′ είχε την καλύτερή του ευκαιρία στο ματς, καθώς έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και έκανε το 2-1 με ένα ψηλό δυνατό σουτ. Στιγμές πριν το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου, ο Μιναμίνο απείλησε να ισοφαρίσει ξανά, αλλά ο Ντοναρούμα του αρνήθηκε ένα δεύτερο προσωπικό τέρμα.

“Deja Vu” έζησε ο Τακούμι Μιναμίνο στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με το δυνατό του σουτ να σταματάει ξανά στον Τζίτζι Ντοναρούμα. Από εκεί και πέρα, οι αλλαγές του Λουίς Ενρίκε φρέσκαραν το σύνολο των γηπεδούχων και αυτοί “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη.

Στο 70′, ο Ουσμάν Ντεμπελέ τελείωσε εκπληκτικά από δύσκολη γωνία την ευκαιρία του για το 3-1 και πριν ακόμα γίνει η… σέντρα, ο Βιτίνια έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα” με τελείωμα ακριβείας, υποδεχόμενος μία κάθετη πάσα του Εμπαπέ, κάνοντας το 4-1.

Οι Μονεγάσκοι κατόρθωσαν έστω να μειώσουν σε 4-2 στο 75′. Ο Μιναμίνο πρωταγωνίστησε ξανά στη φάση, αφού ο Μπαλογκάν εκμεταλλεύτηκε την ιδανική πάσα του Ιάπωνα και νίκησε τον Ντοναρούμα. Ο Κόλο Μουανί πρόσθεσε την ύστατη στιγμή, στο 90+7′, και εκείνος το όνομά του στη λίστα των σκόρερ με ένα εύκολο τελείωμα, φτάνοντας πρώτος στη μπάλα σε επαναφορά.

ΓΚΟΛ: 18′ Ράμος, 22′ Μιναμίνο, 39′ Εμπαπέ (πεν.), 70′ Ντεμπελέ, 72′ Βιτίνια, 75′ Μπαλογκάν, 90+6′ Κόλο Μουανί
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 59′ Σινγκό
ΚΟΚΚΙΝΗ:
ΔΟΚΑΡΙ:

Παρί Σεν Ζερμέν (Λουίς Ενρίκε): Ντοναρούμα, Χακίμι, Σκρίνιαρ, Ερναντέζ, Μουκιέλε, Ρουίθ, Ουγκάρτε, Βιτίνια, Ντεμπελέ (72′ Μπαρκολά), Ράμος (71′ Κόλο Μουανί), Εμπαπέ.
Μονακό (Άντι Χούτερ): Κον, Σινγκό, Μάριπαν, Μαγκασά, Γιάκομπς, Ζακάρια, Καμαρά (79′ Μπεν Γιεντέρ), Βάντερσον (79′ Ντιατά), Μιναμίμο (79′ Ακλιουχέ), Γκολοβίν, Μπαλογκάν.