Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της η Νις

Η ομάδα του Φαριόλι επικράτησε με 1-0 της Τουλούζ στη Νίκαια και εξακολουθεί να ασκεί πίεση στην Παρί, από την οποία απέχει μόλις έναν βαθμό, με όπλο την άμυνας της (4 γκολ παθητικό σε 13 αγωνιστικές).

O Αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να αιφνιδιάσουν την γηπεδούχο ομάδα σκοράροντας μόλις στο 2′, αλλά για κακή τους τύχη το γκολ δεν μέτρησε λόγω φάουλ. Αυτή ήταν και η μοναδική επίθεση με αξιώσεις για τις δύο αντιπάλους στο πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού, κατά τη διάρκεια του οποίου δεν υπήρχε τελική ευκαιρία. Στο 32′ η Τουλούζ απείλησε και πάλι με το απευθείας φάουλ του Σιερό να περνάει λίγο άουτ. Οι λιγοστές αυτές φάσεις δεν ήταν ικανές να αλλάξουν το 0-0, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Νις ανέβασε ρυθμούς και προηγήθηκε στο 54′ με τον Μοφί. Ο Νιγηριανός τελείωσε εύκολα τη φάση προ κενής εστίας, μετά από ωραία ανάπτυξη και παράλληλη πάσα του Σανσόν, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι “μωβ” έχασαν σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Καμανζί, μόλις τρία λεπτά μετά και πίεσαν αρκετά για την ισοφάριση χωρίς αποτέλεσμα. Στο 85′ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το δεύτερο γκολ με την τρομερή συνεργασία των Ντάντε και Γκεσάν, αλλά η άμυνα της Τουλούζ έδιωξε πάνω στη γραμμή. Έτσι, δεν υπήρξε αλλαγή στον πίνακα του σκορ και η ομάδα της Νίκαιας πήρε μια ακόμα νίκη, παραμένοντας αήττητη στο πρωτάθλημα.