Ο Βιτίνια την ανέβασε στη 2η θέση

Με τον Πορτογάλο φορ να κάνει… πάρτι, σκοράροντας εις διπλούν, η Μαρσέιγ επικράτησε εύκολα με 3:1 της Τρουά στο “Σταντ ντε Βελοντρόμ”, για την 31η αγωνιστική της Ligue 1.

Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Βιτίνια συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Αλέξις Σάντσες και άνοιξε το σκορ. Οι Μασσαλοί… έκλεισαν το ημίχρονο κυριαρχίας ακριβώς όπως το ξεκίνησαν, δηλαδή με γκολ. Αυτή τη φορά ο Σενγκίς Ουντέρ ήταν ο σκόρερ, μετά από δημιουργία του Βαλεντίν Ρονζιέρ. Το κερασάκι στην… τούρτα το έβαλε ο Βιτίνια στο 64′, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Μπαλντέ στο 90’+1′, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ.

Πλέον, η Μαρσέιγ επέστρεψε στη 2η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 64 πόντους, δηλαδή έναν παραπάνω από τη Λανς. Από την άλλη, η Τρουά έμεινε 18η με 21 πόντους και συνεχίζει να βρίσκεται στο -10 από τη σωτηρία.

ΓΚΟΛ: 2′, 64′ Βιτίνια, 40′ Ουντέρ – 90’+1′ Μπαλντέ

Κίτρινες: 55′ Αγκούμ, 60′ Κουαμέ